Wydawca treści Wydawca treści

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają 16 września na VI edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

 

Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Od godziny 14 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, finał konkursu kulinarnego „Grzyb w słoiku”, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

 

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz szósty przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

 

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 16 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Trzy autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

 

Leśny piknik

Od godziny 14 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – zupa grzybowa Grzegorza Russaka, popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki oraz wziąć udział w instruktażu sportu w lesie. Odbędzie się również finał konkursu kulinarnego „Grzyb w słoiku”.

 

W programie (w godz. 14-17, scena na moście nad Silnicą):

 • Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
 • Finał konkursu kulinarnego „Grzyb w słoiku”;
 • Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią „Dla lasu, dla ludzi” i akcją „Czas w las”;
 • Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
 • Wykład dr Grzegorza Russaka;
 • Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
 • Prelekcje na temat wykorzystania leśnych ziół i survivalu;
 • Występy artystyczne dzieci.

 

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-17, ul. Sienkiewicza):

 • Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” - stoiska tematyczne nadleśnictw dotyczące bezpieczeństwa w lesie, zagrożeń w lesie, akcji „Czas w las” realizowanej w ramach kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi”;
 • Stoisko promocyjne dotyczące projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów w zakresie działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
 • Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach);
 • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

 

Gość specjalny: popularny kucharz i znawca kuchni myśliwskiej Grzegorz Russak!

 

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

 

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

 

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

 

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

 

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Kielce, ul. Sienkiewicza/most nad Silnicą (piknik).

 

Termin:

16 września, godz. 8.00-17.00

 

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

 

Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986

 

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

 

Paweł Kosin – Nadleśnictwo Daleszyce

e-mail: pawel.kosin@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68

 

Link do mapy grzybobrania: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1GCxGEhm4HN1zMnwEcc5izlEIPjI&usp=sharing

Materiały do pobrania


Konkurs fotograficzny ,,Tajemnice lasu"

Świętokrzyscy leśnicy oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Tajemnice Lasu" przygotowanym dla fotografów – amatorów, którzy potrafią zatrzymać piękno natury Puszczy Świętokrzyskiej w migawce aparatu.

Celem konkursu jest pokazanie bogactwa przyrodniczego lasów Puszczy Świętokrzyskiej położonej na terenie nadleśnictw: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Skarżysko i Zagnańsk oraz pozostałych lasów z terenu radomskiej dyrekcji. Poprzez konkurs pragniemy także umożliwić pasjonatom fotografii zaprezentowanie swoich talentów poprzez fotografię.

Konkurs to świetna okazja do wyjścia z domu, zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz uświadomienia sobie, jak ważną rolę w życiu ludzi i zwierząt pełni las, który jest miejscem szczególnym, dziedzictwem natury i trudnym do przecenienia ogniwem w łańcuchu życia, a lasy świętokrzyskie to szczególna różnorodność gatunkowa oraz wyjątkowa wartość przyrodnicza z urozmaiconym ukształtowaniem terenu.

Zatrzymana w kadrze flora i fauna to nie tylko dostrzegana pasja, ale także determinacja i nauka niezwykłej cierpliwości ukazującej przy tym najważniejsze elementy i miejsca warte poznania. Takie spotkanie z naturą ma także zachęcić do osobistego jej poznania, wzbudzić ciekawość i chęć zobaczenia piękna przyrody i unikalnych zjawisk w niej zachodzących.

Prace (max 6 prac) należy przesłać wyłącznie w formie zapisu cyfrowego na płytach CD lub DVD

na adres:

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego

ul. Ściegiennego 2

25–033 Kielce

z dopiskiem:

Konkurs fotograficzny „Tajemnice Lasu”

 

Zwycięskie prace zostaną zamieszczone w kalendarzu pokonkursowym, którego prezentacja nastąpi podczas gali finałowej połączonej z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w listopadzie br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Patronat nad wydarzeniem objął dr inż. Andrzej Matysiak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: http://www.wdk-kielce.pl/index.php?id1=2&news=1614&language=pl


WYKUS 2018

W dniach 15-17 czerwca odbędą się wydarzenia związane ze szczególnym miejscem
w lasach świętokrzyskich – Wykusem, położonym na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. W organizację przedsięwzięć upamiętniających poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” po raz kolejny włączyli się leśnicy.

Każdego roku, w połowie czerwca na Wykusie organizowane są uroczystości. W tym roku włączone zostały one w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. W organizację zaangażowały się nadleśnictwa: Suchedniów, Skarżysko, Starachowice i Zagnańsk. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak objął patronatem honorowym wydarzenia w ramach uroczystości wykusowych: Rajd Rowerowy na Wykus i Rekonstrukcję ataku na bunkier, podczas którego zginął "Ponury". Leśnicy wraz z pocztem sztandarowym radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych obecni będą także na głównych uroczystościach na polanie wykusowej.

Wykus to miejsce szczególne, nie tylko dla lasów świętokrzyskich, ale i w skali kraju. Stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury” – por. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”. Kapliczka z otaczającym terenem w promieniu 30 m stanowi miejsce pamięci narodowej „Wykus”, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Wykus (326 m n.p.m.) jest również rezerwatem przyrody.

 


XVII ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Program XVII Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Ligi Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Miejskiego Biura Konserwatora Przyrody, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku.

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Paweł Stasiak z zespołem Papa D.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

11.00 – 11.30 uroczyste otwarcie XVII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.30 – 11.40 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

11.40 – 12.00 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu

12.00 – 12.30 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku

12.30 – 12.45 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni Letnisko

12.45 – 13.00 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu

13.00 – 13.30 pokaz szermierki Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu  

13.30 – 13.55 pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin pod przewodnictwem leśnika Mateusza Garbacza

14.00 – 15.00 występ gwiazdy

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!


Lasy Państwowe na LAS-EXPO

Już po raz XVII w dniach 17-19 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym: Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Konrada Tomaszewskiego oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dr. inż. Andrzeja Matysiaka.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska": Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają zwiedzających targi LAS-EXPO do stoiska promocyjnego Lasów Państwowych przygotowanego we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. Na gości czekać będzie fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji. Porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych – w tym pochodzących z nowej szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Daleszyce. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii i urządzeń stosowanych w leśnictwie.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo". Leśnicy pokażą możliwości wielostronnego i odpowiedzialnego korzystania z lasów oraz przedstawią ofertę wypoczynku na terenie radomskiej dyrekcji LP. Będą udzielali informacji o walorach przyrodniczych i kulturowych na terenach leśnych oraz o tym, jakie zasady stosować, aby aktywnie i bezpiecznie spędzić czas w lesie. Opowiedzą o leśnych atrakcjach turystycznych, w tym o najsłynniejszym w kraju pomniku przyrody, jakim jest dąb Bartek oraz o podejmowanych działaniach dotyczących sposobów jego ochrony i zachowania.

W ramach organizowanych konkursów zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Ekspozycję można zwiedzać:

 • 17 marca 10.00-17.00
 • 18 marca 9.00-17.00
 • 19 marca 9.00-16.00

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: http://www.targikielce.pl/pl/las-expo.htm


„Lasy Państwowe na LAS-EXPO”

Już po raz XVI LAS-EXPO zdominują Targi Kielce. W dniach 18-20 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym: Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzeja Matysiaka.

Radomska dyrekcja wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" zaprasza zwiedzających do odwiedzenia swojego stoiska. Na gości czekać będzie fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Leśnicy promować będą działalność gospodarczą LP oraz funkcje społeczne i ekologiczne lasów. Będzie też możliwość obejrzenia i przetestowania nowych technologii i urządzeń stosowanych w leśnictwie. Dodatkowo osoby odwiedzające nasze stoisko będą mogły poznać bardzo ciekawą i atrakcyjną ofertę turystyczną i edukacyjną jednostek RDLP.    

W ramach organizowanych konkursów zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Przewidziane są także pokazy sokolnicze i wiele innych atrakcji.

Ekspozycję można zwiedzać:

 • 18 marca 10.00-17.00
 • 19 marca 9.00-17.00
 • 20 marca 9.00-16.00

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: http://www.targikielce.pl/pl/las-expo.htm