Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

               Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny ,,Tajemnice lasu"

Konkurs fotograficzny ,,Tajemnice lasu"

Świętokrzyscy leśnicy oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Tajemnice Lasu" przygotowanym dla fotografów – amatorów, którzy potrafią zatrzymać piękno natury Puszczy Świętokrzyskiej w migawce aparatu.

Celem konkursu jest pokazanie bogactwa przyrodniczego lasów Puszczy Świętokrzyskiej położonej na terenie nadleśnictw: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Skarżysko i Zagnańsk oraz pozostałych lasów z terenu radomskiej dyrekcji. Poprzez konkurs pragniemy także umożliwić pasjonatom fotografii zaprezentowanie swoich talentów poprzez fotografię.

Konkurs to świetna okazja do wyjścia z domu, zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz uświadomienia sobie, jak ważną rolę w życiu ludzi i zwierząt pełni las, który jest miejscem szczególnym, dziedzictwem natury i trudnym do przecenienia ogniwem w łańcuchu życia, a lasy świętokrzyskie to szczególna różnorodność gatunkowa oraz wyjątkowa wartość przyrodnicza z urozmaiconym ukształtowaniem terenu.

Zatrzymana w kadrze flora i fauna to nie tylko dostrzegana pasja, ale także determinacja i nauka niezwykłej cierpliwości ukazującej przy tym najważniejsze elementy i miejsca warte poznania. Takie spotkanie z naturą ma także zachęcić do osobistego jej poznania, wzbudzić ciekawość i chęć zobaczenia piękna przyrody i unikalnych zjawisk w niej zachodzących.

Prace (max 6 prac) należy przesłać wyłącznie w formie zapisu cyfrowego na płytach CD lub DVD

na adres:

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego

ul. Ściegiennego 2

25–033 Kielce

z dopiskiem:

Konkurs fotograficzny „Tajemnice Lasu”

 

Zwycięskie prace zostaną zamieszczone w kalendarzu pokonkursowym, którego prezentacja nastąpi podczas gali finałowej połączonej z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w listopadzie br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Patronat nad wydarzeniem objął dr inż. Andrzej Matysiak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: http://www.wdk-kielce.pl/index.php?id1=2&news=1614&language=pl