Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

X Szachowe Mistrzostwa Leśników

X Szachowe Mistrzostwa Leśników

W dniach 25-26 stycznia odbędą się X Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu.

Mistrzostwa organizuje RDLP w Radomiu we współpracy z Zespołem Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, Związkiem Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej Regionu Radomskiego, Międzyregionalną Sekcją Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, Polskim Towarzystwem Leśnym Świętokrzysko-Radomskim Oddziałem w Radomiu oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Oddział w Radomiu.

W rozgrywkach tych będzie można wypełnić normę na II kategorię szachową.
Po raz kolejny w zawodach udział wezmą przyszli leśnicy
uczniowie Technikum Leśnego w Zagnańsku, a także nauczyciele. Ta dyscyplina sportu to okazja do rozruszania mózgu, ponieważ szachy kształtują
umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływają na rozwój intelektu, zwiększają aktywność umysłową, a także rozbudzają twórcze zdolności.

Radomscy  i kieleccy leśnicy po raz kolejny udowodnią, że swoim potencjałem mogą rywalizować w mistrzowskich turniejach międzynarodowych. Spośród laureatów zostanie wyłoniona drużyna (4 osoby), która będzie reprezentowała RDLP
w Radomiu
na XXVI Międzynarodowych Mistrzostwach Szachowych Polski Leśników w Orzechowie (RDLP w Szczecinku) w 2018 r., a turniej o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu jest tylko rozgrzewką przed tymi mistrzostwami.

 

Materiały do pobrania

Plakat

Data rozpoczęcia:

25 styczeń 2018 godz. 9:00

Data zakończenia:

26 styczeń 2018 godz. 16:00

Osoba do kontaktu:

Leszek Gębski

mail: leszek.gebski@radom.lasy.gov.pl

nr tel. 48 385-60-85