Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dęby Pamięci w Jęrzejowie

Dęby Pamięci w Jęrzejowie

9 października przy Archiopactwie Cystersów w Jęrzejowie podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 800-lecia przybycia do Klasztoru Cystersów Błogosławionego Wincentego Kadłubka zostały posadzone dęby pamięci: Wincenty i Czesław.

W uroczystości uczestniczyli  ojcowie Cystersi jako gospodarze i współorganizatorzy, starosta, burmistrz i mieszkańcy Jędrzejowa oraz leśnicy. Swoją obecnością uroczystość uświetnił JE ks. bp. Jan Piotrowski.

Dąb Wincenty posadzony został dla uczczenia rocznicy przybycia, w 1218 roku do Klasztoru Ojców Cystersów biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka, a dąb Czesław dla upamiętnienia osoby biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, żyjącego w latach 1895-1963, który przyczynił się do powrotu po II Wojnie Światowej Cystersów do Jędrzejowa. Za jego zgodą Cystersi odzyskali jędrzejowski klasztor przejmując parafię 23 września 1945 roku.

Dęby zostały posadzone przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego, opata Edwarda Stradomskiego, zastępcę dyrektora RDLP w Radomiu Piotra Kacprzaka, starostę jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Jędrzejów Andrzeja Kasicę. Drzewa posadzono w centralnym miejscu placu klasztornego, aby wiernym przypominały o tych ważnych rocznicach.

Po poświęceniu posadzonych dębów w Sanktuarium Błogosławionego Wincentego Kadłubka obyła się msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa w intencji Ojczyzny, mieszkańców Jędrzejowa i leśników.

Uroczystość uświetniły sztandary leśników i szkół, a oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Centrum Kultury w Jędrzejowie.