Wydawca treści Wydawca treści

Pominiki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Najczęściej w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne w postaci skałek, jarów, głazów narzutowych, jaskiń, itp. Ochrona pomnikowa nie polega jedynie na zachowaniu objętych nią okazów starych drzew, krzewów, form skalnych i tym podobnych obiektów, ale powinna obejmować również wszystkie związane z nimi organizmy  i dynamiczne procesy, którym nieustannie podlegają. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu”.

W zarządzie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów znajduje się 34 pomników przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów znajdują się 34 pomniki przyrody. Składa się na nie  30 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz 1 źródło. Wśród pojedynczych drzew udział poszczególnych gatunków przedstawia się następująco: 13 dębów szypułkowych, 4 buki zwyczajne,  3 czereśnie ptasie, 2 dęby bezszypułkowe, 2 lipy drobnolistne, 2 jodły pospolite oraz pojedyncze okazy modrzewia zwyczajnego, klonu zwyczajnego, wiązu pospolitego i klona jawora. W przypadku grup drzew, na dwie z nich składają się po dwie sztuki dębów szypułkowych, zaś trzecia grupa drzew składa się z trzech dębów szypułkowych. Pomnik przyrody będący źródłem na postać płytkiego jeziorka o przeciętnych wymiarach 100 x 40 m, w którym wypływy wody podziemnej zaznaczają się okrągłymi plamami jasnego piasku i ruchem wody na powierzchni. Wg aktu prawnego uznającego pomnik wypływająca woda pochodzi z podłoża margli kredowych, a wydajność źródła dochodzi do 180 m3/godz. Jeziorko to znajduje się w obszarze Natura 2000 Dolina Białej Nidy PLH260013 i jest jednocześnie siedliskiem przyrodniczym 3150 – a więc naturalnym eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion. .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Lasu na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów

Święto Lasu na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów

W dniu 05.04.2017 na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów w leśnictwie Bizorenda w nawiązaniu do wieloletniej tradycji Święta Lasu odbyło się sadzenie drzew z udziałem lokalnej społeczności.

     Impreza ta odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno-promocyjnej  pn. „1000 drzew na minutę". W akcji sadzenia wzięło udział ok 60 osób w tym dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Brzegach, członkowie „Stowarzyszenia Brzegi nad Nidą", pracownicy Zakładu Usług Leśnych „Jawor" oraz pracownicy nadleśnictwa. Impreza ta miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie lasów w ich codziennym życiu oraz wielofunkcyjnej roli lasów. Podczas spaceru poprzedzającego sadzenie leśnicy omówili zasady udostępniania lasu społeczeństwu ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcje ochronne. Uczono dzieci rozpoznawania drzew, krzewów oraz roślin runa leśnego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kwitnące okazy zawilca, podbiału oraz przylaszczki.

     Dzieci oraz członkowie stowarzyszenia „Brzegi nad Nidą" pod bacznym okiem leśników uczyli się jak prawidłowo posadzić drzewa aby w przyszłości móc cieszyć się ich pięknem. Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono materiały edukacyjne, symboliczne pamiątki oraz certyfikaty sadzenia drzew. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekał przygotowany przez leśników gorący posiłek.

     Corocznie tylko na terenie nadleśnictwa Jędrzejów wysadzanych jest około 1,2 mln sztuk sadzonek drzew i krzewów, natomiast w skali kraju leśnicy sadzą łącznie ok 500 mln. drzew.

autorzy: Roman Nieścior, Radosław Ozga