Wydawca treści Wydawca treści

Pominiki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Najczęściej w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne w postaci skałek, jarów, głazów narzutowych, jaskiń, itp. Ochrona pomnikowa nie polega jedynie na zachowaniu objętych nią okazów starych drzew, krzewów, form skalnych i tym podobnych obiektów, ale powinna obejmować również wszystkie związane z nimi organizmy  i dynamiczne procesy, którym nieustannie podlegają. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu”.

W zarządzie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów znajduje się 34 pomników przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów znajdują się 34 pomniki przyrody. Składa się na nie  30 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz 1 źródło. Wśród pojedynczych drzew udział poszczególnych gatunków przedstawia się następująco: 13 dębów szypułkowych, 4 buki zwyczajne,  3 czereśnie ptasie, 2 dęby bezszypułkowe, 2 lipy drobnolistne, 2 jodły pospolite oraz pojedyncze okazy modrzewia zwyczajnego, klonu zwyczajnego, wiązu pospolitego i klona jawora. W przypadku grup drzew, na dwie z nich składają się po dwie sztuki dębów szypułkowych, zaś trzecia grupa drzew składa się z trzech dębów szypułkowych. Pomnik przyrody będący źródłem na postać płytkiego jeziorka o przeciętnych wymiarach 100 x 40 m, w którym wypływy wody podziemnej zaznaczają się okrągłymi plamami jasnego piasku i ruchem wody na powierzchni. Wg aktu prawnego uznającego pomnik wypływająca woda pochodzi z podłoża margli kredowych, a wydajność źródła dochodzi do 180 m3/godz. Jeziorko to znajduje się w obszarze Natura 2000 Dolina Białej Nidy PLH260013 i jest jednocześnie siedliskiem przyrodniczym 3150 – a więc naturalnym eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion. .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NAGRODA IM. ADAMA LORETA

NAGRODA IM. ADAMA LORETA

Dyrektor generalny Lasów Państwowych ogłasza kolejną edycję Dorocznej Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta.

Nagroda zostanie przyznana w następujących kategoriach:

  •  najlepsze zrealizowane przedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w  zakresie popularyzacji, ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modelu organizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa;
  • najbardziej doniosła, z punktu widzenia wiedzy podstawowej lub/oraz przydatności praktycznej, zakończona i zrealizowana na terytorium RP praca naukowa dotycząca szeroko rozumianego leśnictwa;
  • Człowiek Roku Polskich Lasów.

Laureatów wyłonią członkowie Kapituły w skład, której wejdą m.in. laureaci nagrody z poprzednich lat.  

Nagrody w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas obchodów Święta Lasu 2017.
Po raz pierwszy nagrodę im. Dyrektora Adama Loreta przyznano w 2001 r. Przez kilka lat - pod raz ostatni nagrodę wręczono w 2009 r.- nie ogłaszano kolejnych edycji.

Ogłoszenie o Nagrodzie im. Dyrektora Adama Loreta.
Formularz zgłoszeniowy.