Wydawca treści Wydawca treści

Pominiki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Najczęściej w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne w postaci skałek, jarów, głazów narzutowych, jaskiń, itp. Ochrona pomnikowa nie polega jedynie na zachowaniu objętych nią okazów starych drzew, krzewów, form skalnych i tym podobnych obiektów, ale powinna obejmować również wszystkie związane z nimi organizmy  i dynamiczne procesy, którym nieustannie podlegają. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu”.

W zarządzie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów znajduje się 34 pomników przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów znajdują się 34 pomniki przyrody. Składa się na nie  30 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz 1 źródło. Wśród pojedynczych drzew udział poszczególnych gatunków przedstawia się następująco: 13 dębów szypułkowych, 4 buki zwyczajne,  3 czereśnie ptasie, 2 dęby bezszypułkowe, 2 lipy drobnolistne, 2 jodły pospolite oraz pojedyncze okazy modrzewia zwyczajnego, klonu zwyczajnego, wiązu pospolitego i klona jawora. W przypadku grup drzew, na dwie z nich składają się po dwie sztuki dębów szypułkowych, zaś trzecia grupa drzew składa się z trzech dębów szypułkowych. Pomnik przyrody będący źródłem na postać płytkiego jeziorka o przeciętnych wymiarach 100 x 40 m, w którym wypływy wody podziemnej zaznaczają się okrągłymi plamami jasnego piasku i ruchem wody na powierzchni. Wg aktu prawnego uznającego pomnik wypływająca woda pochodzi z podłoża margli kredowych, a wydajność źródła dochodzi do 180 m3/godz. Jeziorko to znajduje się w obszarze Natura 2000 Dolina Białej Nidy PLH260013 i jest jednocześnie siedliskiem przyrodniczym 3150 – a więc naturalnym eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion. .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia. Tym razem wystawione zostanie 530 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów.

Oględziny surowca możliwe będą w dniach 21-25.11.2016 r. na placu składnicowym w Nadleśnictwie Włoszczowa (plac mieści się na terenie leśnictwa Motyczno, w miejscowości Kozia Wieś, współrzędne geograficzne – 50°56´17"N, 20°1´56"E (50.938184N, 20.032340E).

Oferty można składać do 25 listopada 2016 r. do godziny 9:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa, ul. Kolejowa 23, 29-100 Włoszczowa.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 25 listopada 2016 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa. W tym samym dniu zostanie podany do publicznej wiadomości wynik submisji.

Włoszczowska submisja jest jedenastą w historii nadleśnictwa i drugą w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Tym razem oferowany jest surowiec: dębowy, olchowy, modrzewiowy, sosnowy oraz bukowy. Szczegółowe ilości drewna oferowane przez poszczególne nadleśnictwa znajdują się w tabeli poniżej.

Katalogi zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego dostępne będą od 14 listopada na stronach internetowych nadleśnictw oraz RDLP w Radomiu oraz także w biurze RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Włoszczowa.

Wszystkie zainteresowane podmioty serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Wystawione drewno w całości objęte jest certyfikatem FSC® i PEFC.

Szczegółowe informacje na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – tel. 48 385 60 51 lub w Nadleśnictwie Włoszczowa – tel. 41 39 42 719.