Wydawca treści Wydawca treści

Pominiki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Najczęściej w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne w postaci skałek, jarów, głazów narzutowych, jaskiń, itp. Ochrona pomnikowa nie polega jedynie na zachowaniu objętych nią okazów starych drzew, krzewów, form skalnych i tym podobnych obiektów, ale powinna obejmować również wszystkie związane z nimi organizmy  i dynamiczne procesy, którym nieustannie podlegają. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu”.

W zarządzie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów znajduje się 34 pomników przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów znajdują się 34 pomniki przyrody. Składa się na nie  30 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz 1 źródło. Wśród pojedynczych drzew udział poszczególnych gatunków przedstawia się następująco: 13 dębów szypułkowych, 4 buki zwyczajne,  3 czereśnie ptasie, 2 dęby bezszypułkowe, 2 lipy drobnolistne, 2 jodły pospolite oraz pojedyncze okazy modrzewia zwyczajnego, klonu zwyczajnego, wiązu pospolitego i klona jawora. W przypadku grup drzew, na dwie z nich składają się po dwie sztuki dębów szypułkowych, zaś trzecia grupa drzew składa się z trzech dębów szypułkowych. Pomnik przyrody będący źródłem na postać płytkiego jeziorka o przeciętnych wymiarach 100 x 40 m, w którym wypływy wody podziemnej zaznaczają się okrągłymi plamami jasnego piasku i ruchem wody na powierzchni. Wg aktu prawnego uznającego pomnik wypływająca woda pochodzi z podłoża margli kredowych, a wydajność źródła dochodzi do 180 m3/godz. Jeziorko to znajduje się w obszarze Natura 2000 Dolina Białej Nidy PLH260013 i jest jednocześnie siedliskiem przyrodniczym 3150 – a więc naturalnym eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion. .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapraszają 24 września na V edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Od godziny 13 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz piąty przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 24 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Dwa autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce i Łagów. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 7:45 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 12 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury. Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

Leśny piknik

Od godziny 13 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – zupa grzybowa Grzegorza Russaka, popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej.

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Partnerzy:Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska, Radio EM.