Wydawca treści Wydawca treści

Pominiki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Najczęściej w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne w postaci skałek, jarów, głazów narzutowych, jaskiń, itp. Ochrona pomnikowa nie polega jedynie na zachowaniu objętych nią okazów starych drzew, krzewów, form skalnych i tym podobnych obiektów, ale powinna obejmować również wszystkie związane z nimi organizmy  i dynamiczne procesy, którym nieustannie podlegają. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu”.

W zarządzie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów znajduje się 34 pomników przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów znajdują się 34 pomniki przyrody. Składa się na nie  30 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz 1 źródło. Wśród pojedynczych drzew udział poszczególnych gatunków przedstawia się następująco: 13 dębów szypułkowych, 4 buki zwyczajne,  3 czereśnie ptasie, 2 dęby bezszypułkowe, 2 lipy drobnolistne, 2 jodły pospolite oraz pojedyncze okazy modrzewia zwyczajnego, klonu zwyczajnego, wiązu pospolitego i klona jawora. W przypadku grup drzew, na dwie z nich składają się po dwie sztuki dębów szypułkowych, zaś trzecia grupa drzew składa się z trzech dębów szypułkowych. Pomnik przyrody będący źródłem na postać płytkiego jeziorka o przeciętnych wymiarach 100 x 40 m, w którym wypływy wody podziemnej zaznaczają się okrągłymi plamami jasnego piasku i ruchem wody na powierzchni. Wg aktu prawnego uznającego pomnik wypływająca woda pochodzi z podłoża margli kredowych, a wydajność źródła dochodzi do 180 m3/godz. Jeziorko to znajduje się w obszarze Natura 2000 Dolina Białej Nidy PLH260013 i jest jednocześnie siedliskiem przyrodniczym 3150 – a więc naturalnym eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion. .


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ścieżka rowerowa

Ścieżka rowerowa

„Rowerem przez jędrzejowskie lasy”

W sobotę 07.06.2014 r. w miejscowości Brzegi w gminie Sobków została otwarta Rekreacyjno Historyczno Przyrodnicza ścieżka rowerowa. Pomysłodawcą oraz twórcą szlaku rowerowego jest „Stowarzyszenie Brzegi nad Nidą". W porozumieniu z Lasami Państwowymi część szlaku została poprowadzona przez tereny leśne. Ustawione zostały tutaj dwie z pięciu wiat. Wzdłuż ścieżki ustawiono tablice tematyczne opisujące m.in. florę i faunę występującą na tym terenie oraz zasady bezpiecznego korzystania z lasu.  

Atrakcyjność ścieżki oprócz malowniczych terenów podnosi fakt, że wykorzystanie wszystkich dostępnych urządzeń w postaci wiat i rowerów jest bezpłatne.

Serdecznie Zapraszamy Wszystkich chętnych którzy chcieliby aktywnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi obcując z przyrodą jędrzejowskich lasów.