Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary Chronionego Krajobrazu to tereny o różnych typach ekosystemów, wyróżniające się krajobrazowo, zasługujące na ochronę ale nie objęte są wyższymi formami. W województwie świętokrzyskim stanowią one uzupełnienie form ochrony obszarowej o wyższej randze – parku narodowego i parków krajobrazowych, tworząc wespół z nimi Wielkoprzestrzenny System Obszarów Chronionych województwa.

Pomniki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Ochrona gatunkowa

Ochrona ta dotyczy gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych. Może być ochroną ścisłą lub częściową.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny ,,Tajemnice lasu"

Konkurs fotograficzny ,,Tajemnice lasu"

Świętokrzyscy leśnicy oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Tajemnice Lasu" przygotowanym dla fotografów – amatorów, którzy potrafią zatrzymać piękno natury Puszczy Świętokrzyskiej w migawce aparatu.

Celem konkursu jest pokazanie bogactwa przyrodniczego lasów Puszczy Świętokrzyskiej położonej na terenie nadleśnictw: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Skarżysko i Zagnańsk oraz pozostałych lasów z terenu radomskiej dyrekcji. Poprzez konkurs pragniemy także umożliwić pasjonatom fotografii zaprezentowanie swoich talentów poprzez fotografię.

Konkurs to świetna okazja do wyjścia z domu, zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz uświadomienia sobie, jak ważną rolę w życiu ludzi i zwierząt pełni las, który jest miejscem szczególnym, dziedzictwem natury i trudnym do przecenienia ogniwem w łańcuchu życia, a lasy świętokrzyskie to szczególna różnorodność gatunkowa oraz wyjątkowa wartość przyrodnicza z urozmaiconym ukształtowaniem terenu.

Zatrzymana w kadrze flora i fauna to nie tylko dostrzegana pasja, ale także determinacja i nauka niezwykłej cierpliwości ukazującej przy tym najważniejsze elementy i miejsca warte poznania. Takie spotkanie z naturą ma także zachęcić do osobistego jej poznania, wzbudzić ciekawość i chęć zobaczenia piękna przyrody i unikalnych zjawisk w niej zachodzących.

Prace (max 6 prac) należy przesłać wyłącznie w formie zapisu cyfrowego na płytach CD lub DVD

na adres:

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego

ul. Ściegiennego 2

25–033 Kielce

z dopiskiem:

Konkurs fotograficzny „Tajemnice Lasu”

 

Zwycięskie prace zostaną zamieszczone w kalendarzu pokonkursowym, którego prezentacja nastąpi podczas gali finałowej połączonej z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w listopadzie br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Patronat nad wydarzeniem objął dr inż. Andrzej Matysiak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: http://www.wdk-kielce.pl/index.php?id1=2&news=1614&language=pl