Wydawca treści Wydawca treści

HODOWLA LASU

Hodowla Lasu

Nadleśnictwo Jędrzejów w oparciu o Ustawę o lasach i aktualny Plan Urządzania Lasu prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną z uwzględnieniem następujących celów:

  • Zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą,
  • Ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody
  • Ochrony gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym
  • Ochrony wód powierzchniowych i głębinowych,
  • Produkcji, na zasadzie racjonalnej gospodarki, drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu.

Praca leśników nie polega tylko na pozyskaniu surowca drzewnego ale przede wszystkim na szeroko rozumianym pielęgnowaniu i ochronie lasu. Co roku na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów prowadzi się odnowienia polegające na sadzeniu drzew na powierzchni otwartej i pod osłoną - średnio 169 ha na rok. Odnowienie można podzielić na odnowienie sztuczne, czyli sadzenie sadzonek przez człowieka, oraz odnowienie naturalne, czyli proces samoistnego powstania młodego pokolenia lasu pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Oczywiście proces odnowienia naturalnego lasu aby mógł dojść do skutku musi być „koordynowany" przez pracowników Nadleśnictwa m.in. przez odpowiednie rozluźnienie zwarcia oraz przygotowanie gleby.
Nadleśnictwo bierze również udział w zalesianiu prywatnych gruntów porolnych poprzez sporządzanie planów zalesień oraz dostarczanie do ich wykonania najlepszej jakości materiału sadzeniowego.
Młode pokolenie lasu wymaga pielęgnacji polegającej na wykaszaniu chwastów – traw i roślinności zielnej.

Nadleśnictwo Jędrzejów rokrocznie pielęgnuje ponad 600 ha gleby w uprawach leśnych.

Ponadto w drzewostanie w poszczególnych fazach jego rozwoju wykonujemy cięcia pielęgnacyjne które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w uprawach, czyszczenia późne w młodnikach, trzebieże wczesne w drzewostanie dojrzewającym oraz trzebieże późne w d-stanie dojrzałym.Czyszczenia wczesne rokrocznie wykonujemy na powierzchni około 224 ha, czyszczenia późne na – 177 ha, trzebieże wczesne - 167 ha, a trzebieże późne na 723 ha.

  fot. Andrzej Kasica

Szkółka

Na powierzchni produkcyjnej 7,10 ha szkółki leśnej „Mniszek" produkujemy sadzonki na potrzeby odnowień i zalesień oraz dla klientów prywatnych.

Roczna produkcja waha się w granicach 2,5 mln sadzonek gatunków iglastych i liściastych.

Przeważająca ilość wyprodukowanych sadzonek pochodzi z produkcji tradycyjnej z tak zwanym otwartym systemem korzeniowym. Produkcja prowadzona jest również w korytach Dünemana. Całość produkcji wystarcza na pokrycie własnych potrzeb związanych z odnowieniami oraz potrzeb okolicznej ludności.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia. Tym razem wystawione zostanie 530 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów.

Oględziny surowca możliwe będą w dniach 21-25.11.2016 r. na placu składnicowym w Nadleśnictwie Włoszczowa (plac mieści się na terenie leśnictwa Motyczno, w miejscowości Kozia Wieś, współrzędne geograficzne – 50°56´17"N, 20°1´56"E (50.938184N, 20.032340E).

Oferty można składać do 25 listopada 2016 r. do godziny 9:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa, ul. Kolejowa 23, 29-100 Włoszczowa.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 25 listopada 2016 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa. W tym samym dniu zostanie podany do publicznej wiadomości wynik submisji.

Włoszczowska submisja jest jedenastą w historii nadleśnictwa i drugą w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Tym razem oferowany jest surowiec: dębowy, olchowy, modrzewiowy, sosnowy oraz bukowy. Szczegółowe ilości drewna oferowane przez poszczególne nadleśnictwa znajdują się w tabeli poniżej.

Katalogi zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego dostępne będą od 14 listopada na stronach internetowych nadleśnictw oraz RDLP w Radomiu oraz także w biurze RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Włoszczowa.

Wszystkie zainteresowane podmioty serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Wystawione drewno w całości objęte jest certyfikatem FSC® i PEFC.

Szczegółowe informacje na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – tel. 48 385 60 51 lub w Nadleśnictwie Włoszczowa – tel. 41 39 42 719.