Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

To nie UFO...to harwester!

To nie UFO...to harwester!

zwany potocznie „kombajnem leśnym” lub „blaszanym drwalem” w tłumaczeniu z ang. „żniwiarz”

W Nadleśnictwie Jędrzejów rocznie pozyskuje się około 86 tys. metrów sześciennych drewna.

W bieżącym roku w naszym nadleśnictwie 10% rocznego pozyskania zostanie wykonane przy użyciu harwestera, którego rozwiązania techniczne pozwolą na wyrobienie surowca w postaci kłody drzewnej o różnej długości i w różnych klasach jakości.

Postęp techniczny jest nieunikniony w dzisiejszych czasach nawet w lesie, ponieważ ciężka i niebezpieczna praca bardzo często w trudnych warunkach pogodowych zniechęca potencjalnych kandydatów na drwali.

Maszyny wielooperacyjne są bardzo ekonomiczne, ergonomiczne a co najważniejsze bardzo bezpieczne dla pracowników (operatorów).

Pomimo tych wszystkich zalet nie zastąpią nigdy w 100% człowieka.