Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat przyrody WZGÓRZA SOBKOWSKIE

Rezerwat przyrody „Wzgórza Sobkowskie" – rezerwat zbiorowisk nieleśnych w gminie Sobków, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim

Powierzchnia: 36,43 ha.
Rok utworzenia: 2005.

Aktualnie obowiązująca podstawa prawna rezerwatu: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 20 września  2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uznania za rezerwat przyrody Wzgórza Sobkowskie (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2017 r. poz. 2901)

Plan ochrony rezerwatu: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach  z dnia 18 czerwca 2015 r.  w sprawie ustanowienia planu  ochrony dla rezerwatu przyrody „Wzgórza Sobkowskie”  (Dz. Urz. Woj. Święt.  z 2015 r. poz. 1933) Ustanowiony na okres 20 lat.

Obszar rezerwatu obejmuje murawy kserotermiczne, zakrzewienia i pojedyncze drzewa ( głównie modrzew i dąb, pochodzące z nasadzeń oraz sosny rozprzestrzeniającej się w sposób naturalny, drogą sukcesji wtórnej). Celem ochrony jest zachowanie naturalnych krajobrazów i stanowiska roślinności kserotermicznej z licznym udziałem gatunków roślin chronionych wśród których występują: zawilec wielkokwiatowy, wiśnia karłowata, goryczka krzyżowa, podkolan biały  i sasnka łąkowa.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

To nie UFO...to harwester!

To nie UFO...to harwester!

zwany potocznie „kombajnem leśnym” lub „blaszanym drwalem” w tłumaczeniu z ang. „żniwiarz”

W Nadleśnictwie Jędrzejów rocznie pozyskuje się około 86 tys. metrów sześciennych drewna.

W bieżącym roku w naszym nadleśnictwie 10% rocznego pozyskania zostanie wykonane przy użyciu harwestera, którego rozwiązania techniczne pozwolą na wyrobienie surowca w postaci kłody drzewnej o różnej długości i w różnych klasach jakości.

Postęp techniczny jest nieunikniony w dzisiejszych czasach nawet w lesie, ponieważ ciężka i niebezpieczna praca bardzo często w trudnych warunkach pogodowych zniechęca potencjalnych kandydatów na drwali.

Maszyny wielooperacyjne są bardzo ekonomiczne, ergonomiczne a co najważniejsze bardzo bezpieczne dla pracowników (operatorów).

Pomimo tych wszystkich zalet nie zastąpią nigdy w 100% człowieka.