Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Położenie geograficzne

       Położenie geograficzne lasów Nadleśnictwa Jędrzejów określają współrzędne:

od 50°31'03''  do 50°51'58'' szerokości geograficznej północnej,

od 19°49'39''  do 20°35'03'' długości geograficznej wschodniej.

       Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski, przedstawionej przez Kondrackiego   w „Geografii Regionalnej Polski" (PWN 2011), obszar lasów Nadleśnictwa Jędrzejów zalicza się do:

  •   megaregionu        –  Pozaalpejska Europa Środkowa (3),
  •   prowincji              – Wyżyny Polskie (34),
  •   podprowincji        – Wyżyna Małopolska  (342),
  •   makroregionu       – Niecka Nidziańska (342.2),

·         mezoregionu  – Płaskowyż Jędrzejowski (342.21),

·         mezoregionu  – Garb Wodzisławski (342.24),

·         mezoregionu  – Dolina Nidy (342.25),

·         mezoregionu  – Wyżyna Miechowska (342.22),

  • makroregionu      – Wyżyna Przedborska (342.1),

·         mezoregionu – Próg Lelowski (342.12),

·         mezoregionu – Niecka Włoszczowska (342.14),

·         mezoregionu – Pasmo Przedborsko-Małogoskie (342.15),

·         mezoregionu – Wzgórza Łopuszańskie (342.16),

  •  makroregionu     –  Wyżyna Kielecka (342.3),

·         mezoregionu  – Przedgórze Szydłowieckie (342.37).

 

 Regionalizacja przyrodniczo-leśna

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (2010) lasy Nadleśnictwa Jędrzejów położone są w Krainie Małopolskiej (VI);  mezoregionach:

Niecka Włoszczowska (VI.19)

Płaskowyż Jędrzejowski (VI.20)

Łysogór (VI.24)

Dolina Nidy (VI.25)

Ponidzie (VI.26)

Chmielnicko-Staszowski (VI.27)

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Inwentaryzacja dzików zakończona

Inwentaryzacja dzików zakończona

Ponad 144 tys. sztuk - tyle wynosi liczebność dzików w całym kraju. 10 listopada do Ministra Środowiska trafiło sprawozdanie z ogólnopolskiej inwentaryzacji dzika na terenach obwodów łowieckich.

Ministerstwo Środowiska, zleciło inwentaryzację dzików, która ma między innymi związek z zagrożeniem występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jej celem było uzyskanie informacji o wielkości populacji dzików i jej rozmieszczenia w Polsce. Inwentaryzacja miała również pokazać, czy Polski Związek Łowiecki (PZŁ) wywiązuje się ze swoich zadań w zakresie sanitarnego odstrzału dzików. 

- Inwentaryzacja dzików trwała od 15 października do 6 listopada na terenie Lasów Państwowych. Dziś ogłoszono jej efekty, z których wynika że mamy ponad 140 tysięcy sztuk dzika, co przekłada się na 0,5 szt. na km2 – powiedział Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.


Wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski dodał, że obecnie inwentaryzacja jest prowadzona także w ośmiu parkach narodowych, które są położone w strefie zagrożonej ASF. - Jej wyniki będą znane do 30 listopada. Dopiero wtedy będziemy mieli pełny obraz inwentaryzacji na wschód o Wisły  - podkreślił wiceminister Szweda-Lewandowski.

Wiceminister Andrzej Konieczny zwrócił również uwagę, że silny wzrost wielkości populacji dzika nastąpił po 2008 r., kiedy zaniechano jego odstrzału- W tej chwili my jako rząd ratujemy polski przemysł przetwórstwa mięsa i hodowli trzody chlewnej. Rząd PO-PSL błędnymi decyzjami doprowadził do wzrostu populacji dzików, przez co stanęliśmy w obliczu problemu rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Na działania naszych poprzedników złożyliśmy zawiadomienie w sprawie zaniedbań i zaniechań – poinformował wiceminister Konieczny.

Inwentaryzacja dzików w lasach 23 nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się 22-23 października br. Uczestniczyło w niej 5998 osób, w tym pracownicy Lasów Państwowych, przedstawiciele kół łowieckich (PZŁ), pracownicy zakładów usług leśnych oraz innych organizacji i instytucji. Dziki inwentaryzowano aż na 507 losowo wybranych powierzchniach próbnych (miotach) o łącznej powierzchni 54 tys. ha – stanowiło to 11,2% lasów (wszystkich form własności). Na podstawie wyników inwentaryzacji obliczono średnie zagęszczenie wynoszące: 0,2 dzika na km2 powierzchni użytkowej obwodów (RDLP w Radomiu). Liczebność dzików na terenie RDLP w Radomiu oszacowano na poziomie 4 000 sztuk.

Liczebność dzików w całym kraju oszacowano na poziomie 144 079 sztuk. Najmniej dzików stwierdzono w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa (3 344 szt.) oraz RDLP Kraków (3 902 szt.). Najliczniej występują one natomiast w RDLP Katowice (12 746 szt.) oraz RDLP Olsztyn (12 728 szt.). Uśrednione zagęszczenie dla całego kraju wyniosło 0,5 szt./km2.

Inwentaryzacja dzików była prowadzona od 15 października do 6 listopada 2016 r. Wzięło w niej udział ponad 85 tys. osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele: Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, pracownicy Zakładów Usług Leśnych (10 proc.) oraz innych organizacji i instytucji.
- Ta inwentaryzacja wykazała również, że zaangażowanie Polskiego Związku Łowieckiego  i Lasów Państwowych pozwoliło uzyskać bezpieczny zalecany poziom populacji dzika dla całej Polski. Chcę podkreślić, że te podmioty zabezpieczają właściwy poziom bezpieczeństwa ekologicznego i żywnościowego Polski – zaznaczył wiceminister Konieczny.

Na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów średnie zagęszczenie dzików wynosi 0,3 szt. na km2 powierzchni obwodów a ich liczebność szacowana jest na około 300sztuk. W inwentaryzacji łącznie wzięło udział 419 osób. Liczenie przeprowadzono w 23 miotach o łącznej powierzchni 2408 ha.


Źródło: PZŁ