Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary Chronionego Krajobrazu to tereny o różnych typach ekosystemów, wyróżniające się krajobrazowo, zasługujące na ochronę ale nie objęte są wyższymi formami. W województwie świętokrzyskim stanowią one uzupełnienie form ochrony obszarowej o wyższej randze – parku narodowego i parków krajobrazowych, tworząc wespół z nimi Wielkoprzestrzenny System Obszarów Chronionych województwa.

Pomniki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Ochrona gatunkowa

Ochrona ta dotyczy gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych. Może być ochroną ścisłą lub częściową.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dęby Pamięci w Jęrzejowie

Dęby Pamięci w Jęrzejowie

9 października przy Archiopactwie Cystersów w Jęrzejowie podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 800-lecia przybycia do Klasztoru Cystersów Błogosławionego Wincentego Kadłubka zostały posadzone dęby pamięci: Wincenty i Czesław.

W uroczystości uczestniczyli  ojcowie Cystersi jako gospodarze i współorganizatorzy, starosta, burmistrz i mieszkańcy Jędrzejowa oraz leśnicy. Swoją obecnością uroczystość uświetnił JE ks. bp. Jan Piotrowski.

Dąb Wincenty posadzony został dla uczczenia rocznicy przybycia, w 1218 roku do Klasztoru Ojców Cystersów biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka, a dąb Czesław dla upamiętnienia osoby biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, żyjącego w latach 1895-1963, który przyczynił się do powrotu po II Wojnie Światowej Cystersów do Jędrzejowa. Za jego zgodą Cystersi odzyskali jędrzejowski klasztor przejmując parafię 23 września 1945 roku.

Dęby zostały posadzone przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego, opata Edwarda Stradomskiego, zastępcę dyrektora RDLP w Radomiu Piotra Kacprzaka, starostę jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Jędrzejów Andrzeja Kasicę. Drzewa posadzono w centralnym miejscu placu klasztornego, aby wiernym przypominały o tych ważnych rocznicach.

Po poświęceniu posadzonych dębów w Sanktuarium Błogosławionego Wincentego Kadłubka obyła się msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa w intencji Ojczyzny, mieszkańców Jędrzejowa i leśników.

Uroczystość uświetniły sztandary leśników i szkół, a oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Centrum Kultury w Jędrzejowie.