Asset Publisher Asset Publisher

LASY NADLEŚNICTWA

Nadleśnictwo Jędrzejów zarządza ponad 14 tys. ha lasów w tym połowę stanowią lasy ochronne.

Lasy Nadleśnictwa Jędrzejów, ze względu na swoje położenie stanowią element zróżnicowanego,mozaikowatego krajobrazu. Lasy mimo iż również kształtowane działalnością ludzką charakteryzują się najmniejszym stopniem przekształcenia.

Rzeźba terenu Nadleśnictwa ma charakter równinny, miejscami falisty, a w części północnej, północno - wschodniej i południowej pagórkowaty.

To właśnie ta różnorodność i niepowtarzalność umożliwiła utworzenie na tych terenach wielko-przestrzennych form ochrony przyrody takich jak: parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, oraz rezerwaty przyrody i użytki ekologiczne.

Nadleśnictwo Jędrzejów położone jest w zasięgu naturalnego występowania prawie wszystkich gatunków drzew lasotwórczych występujących w Polsce, co bez wątpienia wpływa na wysoki stopień zróżnicowania drzewostanów, a co za tym idzie bogactwo zespołów roślinnych ekosystemów leśnych.
Gatunkami dominującymi w Nadleśnictwie są: sosna pospolita z udziałem 70 % oraz dęby – 12% i olcha – 8%, pozostałe gatunki lasotwórcze to: brzoza, jodła, buk, modrzew, grab, dąb czerwony, osika, świerk, jesion, akacja, wiąz. W drzewostanach Nadleśnictwa można również spotkać gatunki obcych drzew leśnych takich jak daglezja, dąb czerwony, czeremcha amerykańska, sosna Banksa, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna smołowa.
W kompleksach leśnych z których największe to Tarszawa, Nagłowice i Wojciechów można spotkać wiele chronionych i łownych gatunków zwierząt. W leśnych kniejach można natknąć się na łosia, jelenia, sarnę, dzika, lisa, jenota, orła bielika, bociana czarnego,myszołowy, dzięcioły oraz bobry. W runie leśnym występuje wiele gatunków chronionych takich jak: bagno zwyczajne, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, obuwik pospolity,podkolan biały, rosiczka okrągłolistna, pomocnik baldaszkowaty, pierwiosnek wyniosły, goryczka krzyżowa, kukułka plamista.
Lasy jędrzejowskie są dostępne dla wszystkich, którzy chcą spędzić czas obcując z przyrodą wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

II Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia. Tym razem wystawione zostanie 530 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów.

Oględziny surowca możliwe będą w dniach 21-25.11.2016 r. na placu składnicowym w Nadleśnictwie Włoszczowa (plac mieści się na terenie leśnictwa Motyczno, w miejscowości Kozia Wieś, współrzędne geograficzne – 50°56´17"N, 20°1´56"E (50.938184N, 20.032340E).

Oferty można składać do 25 listopada 2016 r. do godziny 9:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa, ul. Kolejowa 23, 29-100 Włoszczowa.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 25 listopada 2016 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Włoszczowa. W tym samym dniu zostanie podany do publicznej wiadomości wynik submisji.

Włoszczowska submisja jest jedenastą w historii nadleśnictwa i drugą w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Tym razem oferowany jest surowiec: dębowy, olchowy, modrzewiowy, sosnowy oraz bukowy. Szczegółowe ilości drewna oferowane przez poszczególne nadleśnictwa znajdują się w tabeli poniżej.

Katalogi zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego dostępne będą od 14 listopada na stronach internetowych nadleśnictw oraz RDLP w Radomiu oraz także w biurze RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Włoszczowa.

Wszystkie zainteresowane podmioty serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Wystawione drewno w całości objęte jest certyfikatem FSC® i PEFC.

Szczegółowe informacje na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – tel. 48 385 60 51 lub w Nadleśnictwie Włoszczowa – tel. 41 39 42 719.