Asset Publisher Asset Publisher

XXIII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XXIII w dniach 8-10 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wielofunkcyjność lasów, projekty w zakresie ochrony przyrody i innowacji oraz 100-lecie Lasów Państwowych to motywy przewodnie tegorocznej wystawy leśnej.

Targi LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas wydarzenia prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji. Na stoisku promowana będzie działalność Lasów Państwowych, w tym wielofunkcyjność lasów, w szczególności kształtowanie funkcji społecznej oraz działania podejmowane dla realizacji jej wspólnie z funkcją ochronną i gospodarczą. Leśnicy będą informowali o projektach Lasów Państwowych w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i przeciwdziałających skutkom zmian klimatu oraz z zakresu innowacji takich jak Las Energii czy Leśne Gospodarstwa Węglowe. Zaprezentują także samochód elektryczny, który promuje elektromobilność i upowszechnia odnawialne źródła energii.

Będzie można porozmawiać o zrównoważonym korzystaniu z zasobów lasu, w tym o różnorodnych darach lasu. Informacje będą dotyczyły także działań dotyczących zwiększania lesistości kraju (akcja skupu gruntów), turystyki, sportu i rekreacji na terenach leśnych (przewodnik turystyczny „Czas w las”, „Koncepcja zagospodarowania turystycznego dla lasów wokół Kielc”) oraz zdrowego stylu życia w oparciu o tereny leśne w miastach. Leśnicy przedstawią również osiągnięcia związane ze 100-leciem działalności Lasów Państwowych.

Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Podczas Targów LAS-EXPO będzie można również zapoznać się z ofertą Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie https://www.otljarocin.lasy.gov.pl/.

Stoisko wystawiennicze LP będzie można zwiedzać podczas trzech dni targów:

  • 8 marca w godz. 10-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Kielce i Nadleśnictwo Daleszyce;
  • 9 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Skarżysko i Nadleśnictwo Zagnańsk;
  • 10 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Suchedniów i Nadleśnictwo Łagów.

Serdecznie zapraszamy – sektor C, stoisko 3.

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo


XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu

14 i 15 marca w Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku odbędą się XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu. Celem imprezy jest popularyzacja gry w szachy oraz wyłonienie reprezentacji RDLP w Radomiu, która weźmie udział w zawodach na szczeblu krajowym.

W turnieju mogą wziąć udział pracownicy, emeryci i renciści z jednostek organizacyjnych RDLP w Radomiu oraz ich rodziny, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku i Zespołu Szkół Leśno-Drzewnych w Garbatce-Letnisku oraz osoby zaproszone. Istnieje także możliwość dopuszczenia do zawodów w trybie nadzwyczajnym osób spoza RDLP w Radomiu i jej jednostek. Zgłoszenia (tylko na kartach zgłoszenia) przyjmowane są do 29 lutego. Zawody zostaną rozegrane indywidualnie i drużynowo.

Zwycięzcy turnieju zostaną uhonorowani pucharami i będą reprezentować RDLP w Radomiu na zawodach szczebla ogólnopolskiego. Puchary otrzymają także najlepsi uczniowie ZSL w Zagnańsku i ZSL-D w Garbatce Letnisku. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Organizatorami zawodów są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Zagnańsk, Związek Leśników Polskich w RP Region Radomski, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.

Regulamin i karta zgłoszenia poniżej.


III Daleszycki Weekend Sportowy

Nadleśnictwo Daleszyce zaprasza biegaczy, rowerzystów i nordic walkerów na  III Daleszycki Weekend Sportowy. Impreza odbędzie się 23 września na terenie Lasów Cisowskich w Nadleśnictwie Daleszyce. Zapisy od 29 sierpnia.

Zawodnicy zostaną rozegrane w trzech konkurencjach:

  • X Daleszycki Cross o Puchar Nadleśniczego (start o godzinie 10:00, dystans: 12 km, w ramach cyklu „Biegam bo Lubię Lasy”)
  • III Daleszyckie Nordic Walking (start o godzinie 10:05, dystans: 5 km)
  • III Daleszycka Pętla MTB (start o godzinie 12:00, dystans 25 km)

W zawodach może uczestniczyć każdy, kto ukończył 16 rok życia. Udział jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę startujących zawodników o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalna liczba uczestników – 250 : 100 osób cross, 50 osób Nordic Walking i 100 osób MTB. Zapisy będą prowadzone elektronicznie na panelu zgłoszeniowym pomiaryczasu.pl od 29.09.2023 (od godziny 20:00) do osiągnięcia limitu miejsc.

 Przed zawodami informacje zostaną uzupełnione o mapę przebiegu tras. Start i meta zawodów w Niwkach Daleszyckich (w sąsiedztwie tzw. stawów w Niwach – teren Lasów Cisowskich Nadleśnictwa Daleszyce).  

Zawodom będą towarzyszyły konkursy przyrodnicze dla dzieci, loteria oraz spotkanie z leśną maskotką – Rysiem Rysiu.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ połączona zostanie z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych. Organizatorem zawodów jest Nadleśnictwo Daleszyce, współorganizatorzy to: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz służby medyczne. Wydarzenie dofinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy i rywalizacji sportowej! Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa leśników i przedstawicieli służb ochrony przyrody.


Uroczystości na Wykusie

Wykus to miejsce symboliczne dla regionu świętokrzyskiego, w którym od lat w połowie czerwca lokalna społeczność oddaje hołd legendarnym dowódcom – płk. Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" oraz mjr. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. "Nurt" oraz ich żołnierzom. Tradycyjnie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” przygotowały bogaty program uroczystości, a ich organizację wspierają leśnicy, w szczególności Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwa Suchedniów, Skarżysko i Starachowice.

Program Uroczystości
16 czerwca, piątek (Kielce, Starachowice)

11:30 Konferencja „80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej <<Ponury>>” i otwarcie wystawy pt. „Historia Zgrupowań Partyzanckich AK <<Ponury>>”, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, ul. Wojska Polskiego 300, aula budynek 23.

17:00 Wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach

17 czerwca, sobota (Wykus)
13:30 Odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej /na wprost „Falowca” – Starachowice/

14:00 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – odjazd autobusu na Wykus

15:15 Zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na Polanę Wykusową

15:45 Wprowadzenie sztandarów na Polanę Wykusową

16:00 Podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
– Polowa Msza Święta w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy
– Wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”
– Apel poległych i złożenie kwiatów

18 czerwca, niedziela (Wąchock)
10:00 Zebranie pocztów sztandarowych

10:30 Msza Święta w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy

11:30 Defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku,
– Apel Poległych
– Złożenie wiązanek

– Defilada pocztów sztandarowych

– Defilada pododdziałów wojskowych i grup zorganizowanych

*****

W okresie II wojny światowej w rejonie obecnego rezerwatu przyrody Wykus stacjonowali partyzanci. Swój obóz zorganizował tu mjr Jan Piwnik „Ponury", dowódca świętokrzyskich zgrupowań partyzanckich AK. Niemcy w 1943 r. trzykrotnie organizowali obławy na Wykusie. Z dwóch, które miały miejsce 20 lipca i 17 września 1943 r., zgrupowania partyzantów wyszły zwycięsko, zadając napastnikom znaczne straty. Trzecia obława położyła kres działalności obozowiska Wykus. Ku czci poległych w walce o Ojczyznę, w miejscu dawnego obozu, 15 września 1957 r. odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Z czasem na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie zamontowano kilkaset tabliczek z nazwiskami żołnierzy zgrupowań „Ponurego" i „Nurta". Każdego roku, w drugą sobotę czerwca, na Wykusie organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury".


XXII Święto Polskiej Niezapominajki

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XXII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Prof. Ryszarda Zaręby, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników.

Leśnicy prezentować będą też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – wystawią samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół TARAKA.

Atrakcjami muzycznymi będą też koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi oraz koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.


Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki:

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów w Ośrodku przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego;
11.00 – 15.00 Piknik leśny (teren Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku);

Scena:
-   11.00 – 11.15 uroczyste otwarcie XXII edycji Święta Polskiej Niezapominajki;
-   11.15 – 11.30 koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku;
-    11.30 – 11.45 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu;
-    11.45 – 12.00 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku;
-    12.00 – 12.15 występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach;
-    12.15 – 12.30 występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi;
-    12.30 – 12.45 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy;
-    12.45 – 13.00 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku;
-    13.00 – 13.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach;
-    13.15 – 14.00 koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi;
-    14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół TARAKA.

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

-    Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska;
-    Prezentacja kół gospodyń wiejskich: „Siczkowianki” i „Marianianki”.

Informacje organizatorów dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

-    Spotykamy się o godz. 10, przed budynkiem dawnej NOT przy ul. Krukowskiego gdzie obecnie siedzibę ma redakcja Echa Dnia;
-    10.15 ruszamy. Pojedziemy ulicami: Kelles-Krauza, Malczewskiego, Warszawską, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 11 Listopada, Struga, Kozienicką i Potkańskiego do Dąbrowy Kozłowskiej. Następnie przez Kozłowskie Komorniki dotrzemy niemal do samej leśniczówki w Siczkach. Przy niej zwrot w lewo, w szeroką wygodną szutrówkę, za kilkaset metrów w prawo i znów w lewo. W ten sposób dojedziemy do zielonego szlaku pieszego, którym doprowadzi nas do ośrodka edukacyjnego w Jedlni-Letnisku;
-    W ośrodku jak zwykle ognisko i upominki od sponsorów – Salonu Rowerowego Rodex i Radia Radom. Ogniskowe przysmaki funduje firma Wiejskie Wędliny Drużdżel;
-    Powrót z imprezy we własnym zakresie;
-    Formularz zgłoszeniowy dla uczestników: https://radioradom.pl/jazdazmiasta/, https://rodex.net.pl/jazda-z-miasta/. Odsyłacz znajduje się też na stronie www Echa Dnia.

Patronat medialny nad Świętem Polskiej Niezapominajki objął Program 1 Polskiego Radia. Przebieg uroczystości relacjonowany będzie przez Macieja Waleckiego, reportera Programu 1 Polskiego Radia w audycjach: „Czas pogody” (po godz. 10.00 i po godz. 11.00) oraz „Niedziela z Jedynką” między godz. 12.00-14.00.

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2955711,Swieto-Polskiej-Niezapominajki-w-Programie-1

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można będzie także oglądać wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”: https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wystawa-nie-zapomnij-niezapominajki-

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

Termin:
14 maja, godz. 10.40 – 16.00

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 14 maja 2023 r.

Odjazd z Radomia:
-    przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.30 11.00 11.30;
-    drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).
Powrót z ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.
Busy będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

Osoby do kontaktu:
Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni - Letnisku
e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 48 322 10 11, tel. kom. 534 520 101

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu
e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl
Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388


XXII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XXII w dniach 17-19 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Leśnicy będą informowali o różnych funkcjach pełnionych przez lasy, opowiedzą o tym, jak godzą różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju jednocześnie chroniąc przyrodę i zapewniając trwałość lasu. Istotnymi tematami będą projekty Lasów Państwowych, działania w ramach społecznej odpowiedzialności organizacji oraz działalność na rzecz edukacji leśnej społeczeństwa.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas targów LAS-EXPO prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Na stoisku przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych promowana będzie działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Podczas tegorocznej wystawy leśnicy będą promować wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną oraz korzyści z niej płynące dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody.

Leśnicy opowiedzą również o funkcjach lasu, o tym jak starają się godzić różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju, czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna oraz w jaki sposób dbają o zapewnienie trwałości lasu i chronią przyrodę. Będą mówić także o działaniach na rzecz ochrony klimatu, mokradeł i bioróżnorodności oraz projektach Lasów Państwowych, a także działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności organizacji. Będzie można porozmawiać z leśnikami i w bezpośrednim kontakcie wymienić doświadczenia i uzyskać informacje o lasach i pracy leśnika. Leśnicy zaprezentują także samochód elektryczny zakupiony w ramach projektu „Las energii”, który promuje elektromobilność i upowszechnia odnawialne źródła energii.

Jednym z tematów będzie też 20-lecie prowadzenia przez Lasy Państwowe zorganizowanej, planowanej edukacji leśnej społeczeństwa.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Ekspozycję można zwiedzać:

  • 17 marca 10.00-16.00
  • 18 marca 9.00-16.00
  • 19 marca 9.00-16.00

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo


„Tropem Wilczym” z leśnikami

Jak co roku, leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu włączyli się w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku bieg odbędzie się na terenie sześciu nadleśnictw. Są to: Dobieszyn, Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Przysucha, Radom, Starachowice, Suchedniów i Zwoleń. Leśnicy zadbali o to, by trasy przebiegały ciekawymi przyrodniczo miejscami i były bezpieczne.

Już w najbliższą niedzielę 26 lutego biegacze, chcący uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, spotkają na terenie Nadleśnictwa Radom. Trasa biegu będzie prowadziła ścieżkami leśnictw Zadobrze i Rajec, start i meta w Jastrzębi. Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”, Nadleśnictwo Radom objęło patronat honorowy nad wydarzeniem. Impreza skierowana jest do biegaczy i nordic walkerów – wszyscy będą mieli do pokonania dystans o długości 10 km. Dodatkowo odbędzie się symboliczny bieg dla wszystkich chętnych o długości 1963 m (symbolizujący rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego). Start marszu nordic walking i biegu symbolicznego 1963 m o godz. 14, start biegu na dystansie 10 km – o godz. 14.30. Na zawodników czekają pamiątkowe medale, najlepsi otrzymają też puchary.

Nadleśnictwo Dobieszyn organizuje bieg wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białobrzegach. To pierwsza edycja „Wilczym Tropem” na tym terenie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 4 marca. Trasa będzie prowadziła leśnymi ścieżkami Puszczy Stromieckiej, start i meta przy siedzibie Nadleśnictwa Dobieszyn, początek biegu o godz.12. Uczestniczy przebiegną dystans o długości 1963 m. Każdy, kto ukończy bieg, otrzyma pamiątkowy medal, na mecie będzie także czekał poczęstunek. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy. Przy siedzibie nadleśnictwa czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego, na dzieci będą czekały specjalne atrakcje, a na wszystkich gości wojskowa grochówka. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport na trasie Białobrzegi – Dobieszyn i Dobieszyn – Białobrzegi.

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się w niedzielę 5 marca. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Zabiegane Starachowice” i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach. Trasa będzie biegła przez teren leśnictwa Bugaj, start i meta przy pływalni Miejskiego Ośrodka i Rekreacji w Starachowicach. Bieg odbędzie się na dwóch dystansach: 10 km i symbolicznym 1963 m. Start biegów o godz. 12. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg, otrzymają pamiątkowy medal, najlepsi zostaną dodatkowo nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Bieg „Tropem Wilczym” na terenie Nadleśnictwa Przysucha organizują oprócz nadleśnictwa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Przysucha oraz Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Trasa będzie biegła leśnymi ścieżkami wzdłuż małej pętli ścieżki przyrodniczej „Rawicz” i będzie miała długość ok. 3,5 km. Start i meta przy obiekcie turystycznym „Skałki”. Bieg odbędzie się w niedzielę 5 marca, start zawodników o godz. 13.

Nadleśnictwo Suchedniów zaprasza na bieg „Tropem Wilczyn” na ścieżki Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy będę mieli do przebiegnięcia symboliczny dystans 1963 m. Start przy pomniku upamiętniającym zamordowaną  przez hitlerowców rodzinę gajowego Władysława Wikło. Następnie trasa poprowadzi przez Polanę Leśników, obok Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, wzdłuż stacji Leśnej Drogi Krzyżowej do mety na Polanie Leśników. Na mecie na uczestników będzie czekał ciepły posiłek i nagrody. Bieg odbędzie się 5 marca w niedzielę, start o godz. 12. Organizatorami wydarzenia jest Muzeum Wsi Kieleckiej przy współpracy Nadleśnictwa Suchedniów i Gminy Suchedniów. Bieg ten jest też jednym z elementów obchodów przypadającej w tym roku 80. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów.

5 marca odbędzie się także bieg „Tropem Wilczym” na terenie leśnictwa Zwierzyniec w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Wydarzenie rozpocznie się w samo południe odśpiewaniem hymnu narodowego. O godz. 12.05 uczestnicy wystartują na symbolicznym dystansie 1963 m, potem o godz. 12.30 wystartuje bieg na 10 km, a o godz. 12.40 marsz nordic walking na dystansie 5 km. Na najlepszych zawodników czekają puchary i nagrody. Organizatorem biegu jest Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostki Strzeleckiej 2013, przy współudziale Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Nadleśnictwo Zwoleń objęło swoim patronatem bieg „Tropem Wilczym” w Zwoleniu. Będzie to bieg uliczny ulicami Słowackiego, Chopina i Wyszyńskiego na dwóch dystansach: 1963 m (start o godz. 14.40) i 5 km (start o godz. 15). Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane m.in. przez Nadleśnictwo Zwoleń.

Biegi „Tropem Wilczym” odbędą się również w leśnictwie Modrzewina w Nadleśnictwie Grójec oraz w sąsiedztwie osiedla Bór w Skarżysku-Kamiennej w Nadleśnictwie Suchedniów. Organizatorem pierwszego jest Jednostka Wojskowa Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu, drugiego – Stowarzyszenie Aktywisko w Skarżysku-Kamiennej. Oba biegi zostaną rozegrane 5 marca.

*

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbywa się w całej Polsce od 2013 r. zawsze w pierwszą niedzielę marca. Jego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu jest uczczenie poprzez aktywność fizyczną pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z reżimem komunistycznym. Podstawowym dystansem biegu „Tropem Wilczym” jest bieg o długości 1963 m – upamiętnia on w symboliczny sposób rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był Józef Franczak ps. „Lalek”.

Każdego roku uczestnicy biegną w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. W tym roku bohaterami biegu są: Alicja Wnorowska (mieszkanka Przemyśla, żołnierz AK i Zrzeszenia „WiN”, działaczka konspiracyjna, skazana na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, zwolniona w 1955 r.), Irena Szajowska (również z Przemyśla, żołnierz AK, po wojnie prowadziła działalność konspiracyjną, za co dostała wyrok 15 lat więzienia, zwolniona w 1955 r.), rotmistrz Witold Pilecki (jeden z najodważniejszych ludzi okresu II wojny światowej, oficer Komendy Głównej AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz, więzień polityczny okresu stalinowskiego, zamordowany przez komunistów) i Tadeusz Płużański (więzień obozu w Stutthof, działacz konspiracyjny z kręgu rotmistrza Witolda Pileckiego, po wojnie więziony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, wyszedł po 8 latach).

Bieg „Tropem Wilczym” co roku gromadzi na starcie tysiące miłośników biegania w całej Polsce. Rekord frekwencji padł w 2020 r., kiedy wzięło w nim udział ponad 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach. Wśród uczestników każdego roku są także leśnicy RDLP w Radomiu i jej nadleśnictw.

https://tropemwilczym.org/


Dzieląc się krwią, dzielisz się życiem!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas ubierania choinki. Honorowi Dawcy Krwi mogą taką choinkę otrzymać od Lasów Państwowych. Wszystkim, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa leśnicy podziękują, wręczając świąteczne drzewko.

Już drugi raz Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Podczas ubiegłorocznej edycji przekazaliśmy 5 tysięcy świątecznych drzewek Honorowym Dawcom Krwi. Na tych, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja odbędzie się w ponad 40 punktach w całej Polsce w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach.
Leśnicy z RDLP w Radomiu będą obdarowywali dawców krwi choinkami w następujących miejscach poboru krwi:

- RCKiK w Radomiu – koordynacja biuro RDLP w Radomiu
- RCKiK w Kielcach – koordynacja Nadleśnictwo Kielce
- Punkt mobilny w Grójcu, oddział terenowy RCKiK im. dr Konrada Vietha w Radomiu (Urząd Miasta i Gminy Grójec)
- Oddział Terenowy Poboru Krwi w Końskich RCKiK w Kielcach (szpital powiatowy w Końskich).


Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

– Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Ale nim to nastąpi możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym – swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia – codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Pamiętajmy, że krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

– Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Dzięki krwi ofiarowanej przez wyjątkowych ludzi – Honorowych Dawców Krwi, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którym krew jest potrzebna do życia. Cieszę się, że Lasy Państwowe kolejny raz wspierają i promują honorowe krwiodawstwo. Świadczy to o wysokiej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

***
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki
- wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
- waga co najmniej 50 kilogramów,
- w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi
- trzeba być wyspanym i wypoczętym,
- trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)
- należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek
- wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)
- ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
- mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać
Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok. 40-60 minut.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

    ***
Skąd się biorą choinki?
Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?
Po świętach mamy kilka możliwości co zrobić z drzewkiem. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy takie drzewko zostawić przy śmietniku. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny. Igły i cienkie gałązki możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, wysypując je na rabaty i grządki. Pamiętajmy tylko o tym, by drzewko było pozbawione wszystkich ozdób.

 


Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają 18 września na VIII edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.  Tym razem z marką Lasów Państwowych „Dobre z Lasu” i na Stadionie Leśnym w Kielcach.

Pierwsza część to tradycyjnie grzybobranie z leśnikami. Natomiast od godziny 11 na Stadionie Leśnym w Kielcach będzie miał miejsce piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy – tym razem wokół turystyki leśnej, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

https://www.facebook.com/JakubWolski.HK6

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz ósmy przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 18 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce grzybobranie. Trzy autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Na najlepszych grzybiarzy, w poszczególnych nadleśnictwach czekają nagrody. Ze zbiorami zapraszamy też na Stadion Leśny w Kielcach. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!

Leśny piknik na Stadionie Leśnym w Kielcach

Od godziny 11 na Stadionie Leśny w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, popularnym kucharzem „piekielnej kuchni” – tym razem na bazie grzybów.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki.

W programie (w godz. 11-17, Stadion Leśny w Kielcach):

  • wybór najlepszego grzybiarza,
  • gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen,
  • pokazy kół gospodyń wiejskich – potrawy z darów lasu,
  • Dobre z Lasu, czyli Zdrowa żywność z polskich lasów,
  • występ grzyboznawcy,
  • lasy w mieście,
  • turystyka leśna,
  • aktywności sportowe w lesie,
  • spacery z leśnikiem,
  • warsztaty przyrodnicze,
  • muzyka myśliwska,
  • pokazy sokolnicze,
  • jarmark artykułów z darów natury,
  • konkursy z nagrodami.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-17, Stadion Leśny w Kielcach):

  • Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw tym razem wokół tematu turystyki dotyczące sportu i rekreacji w lesie, akcji „Czas w las”, bezpieczeństwa w lesie (orientacja w terenie, zagrożenia), projektu ochrony, zachowania i promocji „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”, obiektów turystycznych, edukacyjnych, kulturowych i historycznych w lasach;
  • Prezentacja marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, która jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. To umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii;
  • Prezentacja działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
  • Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Kohorta Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii);
  • Pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyokushin;
  • Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu;
  • Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i konkursu „Natura od Kuchni”;
  • Pokazy Klubów Sportowych i konkursu „Sportowa Natura”;
  • Spacery tematyczne pod przewodnictwem leśników;
  • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

Gość specjalny: Jakub Wolskim Hell's Kitchen!

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Stadion Leśny w Kielcach (piknik).

Termin:

18 września, godz. 8.00-17.00

Osoby do kontaktu:

Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

Paweł Kosin – Nadleśnictwo Daleszyce

e-mail: pawel.kosin@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68

Link do mapy grzybobrania: https://cutt.ly/MCxPLB4

 

 

 


XIII Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu

XIII Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu odbędą się 12 i 13 września w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku.

Organizatorami zawodów są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Radom, Związek Leśników Polskich w RP Region Radomski, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu. Patronat honorowy objął dyrektor RDLP w Radomiu dr inż. Andrzej Matysiak.

W turnieju mogą wziąć udział pracownicy, emeryci i renciści z jednostek organizacyjnych RDLP w Radomiu oraz ich rodziny, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku i Zespołu Szkół Leśno-Drzewnych w Garbatce-Letnisku oraz osoby zaproszone. Istnieje także możliwość dopuszczenia do zawodów w trybie nadzwyczajnym osób spoza RDLP w Radomiu i jej jednostek.

Zwycięzcy turnieju zostaną uhonorowani pucharami i będą reprezentować RDLP w Radomiu na zawodach szczebla ogólnopolskiego. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Regulamin i karta zgłoszenia poniżej.


Uroczystości na Wykusie 2022

Wykus to miejsce symboliczne dla regionu świętokrzyskiego, w którym od lat w połowie czerwca lokalna społeczność oddaje hołd legendarnym dowódcom – płk. Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" oraz mjr. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. "Nurt" oraz ich żołnierzom. Tradycyjnie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” przygotowały bogaty program uroczystości, a ich organizację wspierają leśnicy, w szczególności Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwa Suchedniów, Skarżysko i Starachowice.

Program Uroczystości
10 czerwca, piątek (Bodzentyn, Starachowice)

11:00 Odsłonięcie tablicy poświęconej Władysławowi Wasilewskiemu ps. Oset. Bodzentyn Rynek Górny 11

17:00 Wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach

11 czerwca, sobota (Wykus)
13:00 Odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej /na wprost „Falowca” – Starachowice

13:30 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – odjazd autobusu na Wykus

15:15 Zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na Polanę Wykusową

15:45 Wprowadzenie sztandarów na Polanę Wykusową

16:00 Podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
– Polowa Msza Święta w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy
– Wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”
– Apel poległych i złożenie kwiatów

12 czerwca, niedziela (Wąchock)
9:00 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, „Weterani Armii Krajowej na zachodnim pograniczu (1945-1948)” – dr Marek Jedynak (Delegatura IPN w Kielcach)

10:00 Zebranie pocztów sztandarowych

10:30 Msza Święta w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy

11:30 Defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku,
– Apel Poległych
– Złożenie wiązanek

*****

W okresie II wojny światowej w rejonie obecnego rezerwatu przyrody Wykus stacjonowali partyzanci. Swój obóz zorganizował tu mjr Jan Piwnik „Ponury", dowódca świętokrzyskich zgrupowań partyzanckich AK. Niemcy w 1943 r. trzykrotnie organizowali obławy na Wykusie. Z dwóch, które miały miejsce 20 lipca i 17 września 1943 r., zgrupowania partyzantów wyszły zwycięsko, zadając napastnikom znaczne straty. Trzecia obława położyła kres działalności obozowiska Wykus. Ku czci poległych w walce o Ojczyznę, w miejscu dawnego obozu, 15 września 1957 r. odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Z czasem na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie zamontowano kilkaset tabliczek z nazwiskami żołnierzy zgrupowań „Ponurego" i „Nurta". Każdego roku, w drugą sobotę czerwca, na Wykusie organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury".

 


Opera Leśniczy w Kozienickiej Puszczy i Piknik Leśne Echa Puszczy Kozienickiej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zapraszają 12 czerwca na Piknik „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej” oraz operę „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” Karola Kurpińskiego, która zostanie wystawiona o godz. 17.00 i 19.00, Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim.

Informacja o Pikniku „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej”

Miejsce pikniku:

Ośrodek wypoczynkowy Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, Kozienice, ul. Bohaterów Studzianek 30, 12 czerwca 2022 r. (niedziela) w godz. 13-17.

W programie:

  • Wystawy i warsztaty leśników oraz instytucji i organizacji współpracujących
  • Występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich
  • Leśnicy z pasją
  • Pokazy sokolnicze, pasja łowiecka, psy myśliwskie
  • Pszczoły wracają do lasu: pszczelarstwo, bartnictwo, łąki kwietne
  • Dary lasu: zioła, miód leśny, owoce leśne i grzyby, dziczyzna, Dobre z lasu
  • Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich
  • Drewno jest z lasu
  • Szkoły leśne i drzewne
  • Turystyka, sport i rekreacja w lesie
  • Leśny surwiwal: program Zanocuj w lesie
  • Po zdrowie do lasu
  • Ochrona lasów: samochody ppoż., straży leśnej, monitoring lasów
  • Historia ukryta w lasach
  • Gry i zabawy dla najmłodszych
  • Projekt „Las Energii”

Informacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej o dziele muzyczno-wokalnym, operze „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”:

Przesyłamy informacje na temat niecodziennego wydarzenia artystyczno-kulturalnego, które odbędzie się w niedzielny wieczór 12 czerwca br., na deskach amfiteatru nad Jeziorem Kozienickim.

Po raz pierwszy w Kozienicach rozbrzmi wyjątkowe dzieło, którego miejsce odbywa się na tym terenie, czyli komedioopera w jednym akcie pt. „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”.

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, jednak nie doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach.

Nad doborem artystów oraz ich przygotowaniem scenicznym czuwa dr Roma Ambroziewicz-Owsińska, urodzona w Kozienicach i związana z naszym miastem, należąca do grona wybitnych polskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej renomie. Obok działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Podczas opery wystąpią wykonawcy następujących ról: Sylwan Poręba – leśniczy; Ludwika – bratanica Poręby; Zośka – służąca; Walczyński – porucznik; Zacniewski; Kurdesz – służący Zacniewskiego; Jakubek –pomocnik leśniczego.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem - zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie.

W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana zostanie w transkrypcji dyrygenta - Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.

Przypomnienie, tak mocno osadzonej w lokalnych realiach sztuki, będącej jednocześnie jednym z dzieł wybitnego polskiego kompozytora (twórcy m.in. pieśni „Warszawianki”) z pewnością znajdzie pozytywny oddźwięk w całym regionie.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od kilku lat czyniło starania, by to wyjątkowe dzieło zagościło w Kozienicach. Dzięki pozytywnemu odzewowi kozienickich władz z Burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele, a także leśnikom – Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejowi Matysiakowi i Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kozienice Tomaszowi Sotowi oraz innym partnerom wreszcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” dwukrotnie rozbrzmi w Kozienicach.

Trzeba podkreślić, że wystawienie opery 12 czerwca o godz. 17.00 i 19.00 będzie zwieńczeniem pikniku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego KCRiS nad Jeziorem Kozienickim. Festyn będzie miał charakter promujący zasoby i piękno lasów państwowych i Puszczy Kozienickiej, a prezentować się będą na nim leśnicy, różnego rodzaju wystawcy i twórcy regionalni.

Organizatorami i Partnerami wydarzenia są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Regionalna Dyrekcja Rasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kozienice, ENEA Wytwarzanie, Laktomar, Dental Quality – Klinika Stomatologiczna, Wojtpol sp. c., Lactalis. Przedsięwzięcie współfinansowane m.in. ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

W związku z powyższym zwracamy się z serdeczną prośbą o promocję tego wydarzenia przez Państwa, jak również kierujemy zaproszenie do bezpośredniego udziału w wydarzeniu w dniu 12 czerwca br. – Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim.


XXI Święto Polskiej Niezapominajki

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XXI Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Prof. Ryszarda Zaręby, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników.

Leśnicy prezentować będą też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – wystawią samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Szymon Wydra & CARPE DIEM.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów w ośrodku przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

11.00 – 11.20 uroczyste otwarcie XXI edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.20 – 11.30 koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku

11.30 – 11.45 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu

11.45 – 12.00 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku

12.00 – 12.15 występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach

12.15 – 12.30 występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi

12.30 – 12.45 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy

12.45 – 13.00 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku

13.00 – 14.00 koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku

14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół SZYMON WYDRA &CARPE DIEM

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

  • Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska
  • Prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich, „Siczkowianki” i „Marianianki”

Informacje organizatorów dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

  • Zbiórka o godz. 10.00 za mostem na Pacynce, w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej;
  • By tam dotrzeć, trzeba minąć skrzyżowanie Żółkiewskiego i Zbrowskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi do granic miasta – mostu na Pacynce. Po minięciu przeprawy podjazd, po nim pilnujemy pierwszego skrętu w prawo, w asfaltową drogę. I to ona jest miejscem spotkania;
  • Ruszamy o 10.15. Przez Kozłowskie Komorniki pojedziemy niemal do samej leśniczówki w Siczkach. Przy niej zwrot w lewo w szeroką wygodną szutrówkę, za kilkaset metrów w prawo i znów w lewo. W ten sposób dotrzemy do zielonego szlaku pieszego, którym dostaniemy się do Kieszka. Tam skręt w prawo i mkniemy w stronę szosy Radom-Kozienice. Tuż przed nią zwrot w prawo i leśną ścieżką dojedziemy do ośrodka edukacyjnego w Jedlni-Letnisku;
  • Trasa ok. 18 km w jedną stronę, łatwa technicznie, w ośrodku ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego Rodex;
  • Powrót z imprezy we własnym zakresie;
  • Zasady zgłoszeń udziału w rajdzie rowerowym znajdują się na stronie: https://rodex.net.pl/jazda-z-miasta-15-maja/

Patronat medialny nad Świętem Polskiej Niezapominajki objął Program 1 Polskiego Radia. Przebieg uroczystości relacjonowany będzie przez Macieja Waleckiego, reportera Programu 1 Polskiego Radia w audycjach: „Czas pogody” (po godz. 10.00 i po godz. 11.00) oraz „Niedziela z Jedynką” między godz. 12.00-14.00.

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2955711,Swieto-Polskiej-Niezapominajki-w-Programie-1

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można będzie także oglądać wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”: https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wystawa-nie-zapomnij-niezapominajki-

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

15 maja, godz. 10.40 – 15.00

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 15 maja 2022 r.

Odjazd z Radomia:

  • przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30;
  • drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

Powrót z ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Busy będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.


UWAGA: LAS-EXPO PRZENIESIONE

UWAGA: Targi LAS-EXPO i AGROTECH  w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju i rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, planowane w dn. 13-15 marca br. zostały przeniesione na inny termin (czerwiec). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Targów Kielce https://www.targikielce.pl/agrotech/komunikat-o-zmianie-terminu.

 

Już po raz XX w dniach 13-15 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Andrzeja Koniecznego.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. W ubiegłym roku teren targów odwiedziło ponad 75 tys. osób. Podczas targów LAS-EXPO prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Ekspozycję można zwiedzać:
13 marca 10.00-17.00
14 marca 9.00-17.00
15 marca 9.00-17.00

Na stoisku przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych promowana będzie działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”. Będziemy mówić o działaniach na rzecz zdrowia lasów w ramach Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w myśl hasła „Chroniąc rośliny – chronisz życie”, działaniach dla bioróżnorodności i ochrony klimatu realizowanych w ramach projektów Lasów Państwowych, w tym dotyczących małej retencji, przeciwpożarowego, leśnych gospodarstw węglowych, odnawialnych źródeł energii oraz ochrony siedlisk i gatunków, a także innych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. Będzie można porozmawiać z leśnikami o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej oraz korzyściach z niej płynących dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. To niepowtarzalna okazja, aby w bezpośrednim kontakcie wymienić doświadczenia i uzyskać informacje o lasach i pracy leśnika.

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo https://www.targikielce.pl/las-expo/o-wydarzeniu/informacje-dla-zwiedzajacych

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.


Dary Świętokrzyskich Lasów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają 22 września na VII edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Następnie od godziny 14 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, pokazy sokolnicze i karate, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem i bartnictwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz siódmy przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 22 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Busy rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

Leśny piknik

Od godziny 14 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentami leśnymi – zupa grzybowa.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki oraz obejrzeć pokaz sokolniczy. Będzie także pokaz karate, który poprowadzi Mateusz Garbacz, leśnik – pasjonat tego sportu.

W programie (w godz. 14-16, scena na moście nad Silnicą):

  • Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
  • Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi” i akcją „Drewno jest z lasu”;
  • Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
  • Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
  • Prelekcje na temat wykorzystania leśnych ziół i darów lasu w codziennej kuchni
  • Pokaz sokolniczy
  • Pokaz karate przygotowany przez Konecki Klub Karate Kyokushin
  • Koncert zespołu Trompes de Pologne – zespół przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, ul. Sienkiewicza):

  • Prezentacja nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne dotyczące akcji „Drewno jest z lasu” realizowanej w ramach kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi”;
  • Stoisko promocyjne dotyczące projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów w zakresie działań:
    • „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
    • „Dobre z lasu” miejsce degustacji pyszności z dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów;
  • Prezentacja auta elektrycznego zakupionego w ramach projektu „Las energii” zorientowanego na rozwój elektromobilności i upowszechniania odnawialnych źródeł energii, stawiającym na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska poprzez zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń;
  • Wystawa grzybów przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Ponadto WSSE przygotuje stoisko gdzie będą udzielne porady profilaktyki chorób odkleszczowych;
  • Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku);
  • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Kielce, ul. Sienkiewicza/most nad Silnicą (piknik).

Termin:

22 września, godz. 8.00-16.00

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu
e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce
e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl

telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów
e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

Beata Harabin – Nadleśnictwo Daleszyce
e-mail: beata.harabin@radom.lasy.gov.pl

telefon: 41 317 19 68

 

resources-to-get


Lasy Państwowe na LAS-EXPO

Już po raz XIX w dniach 15-17 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Andrzeja Koniecznego.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. W ubiegłym roku teren targów odwiedziło ponad 70 tys. osób. Podczas targów LAS-EXPO prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali też w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Na stoisku przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych promowana będzie działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”. Będzie można porozmawiać z leśnikami o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej oraz korzyściach z niej płynących dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody, szczególnie na terenie obszarów wiejskich. To niepowtarzalna okazja, aby w bezpośrednim kontakcie wymienić doświadczenia i uzyskać informacje o lasach i pracy leśnika. W ramach akcji „Drewno jest z lasu” leśnicy będą podkreślali zalety drewna jako naturalnego, ekologicznego, odnawialnego surowca oraz rolę pracy leśników dla zapewnienia drewna na potrzeby społeczeństwa. Opowiedzą też o projekcie Lasów Państwowych dotyczącym ochrony, promocji i zachowania legendarnego pomnika przyrody dębu Bartka i działaniach realizowanych pod hasłem „Dąb Bartek nasz wspólny znajomy”.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: http://www.targikielce.pl/pl/las-expo.htm


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Kolejna edycja nagrody im. dyrektora Adama Loreta”

„Kolejna edycja nagrody im. dyrektora Adama Loreta”

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ogłasza kolejną edycję Dorocznej Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta.

Nagroda zostanie przyznana w następujących kategoriach:

  • Najlepsze zrealizowane przedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w  zakresie popularyzacji, ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modelu organizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa.
  • Najbardziej doniosła, z punktu widzenia wiedzy podstawowej lub/oraz przydatności praktycznej, zakończona i zrealizowana na terytorium RP praca naukowa dotycząca szeroko rozumianego leśnictwa.
  • Człowiek Roku Polskich Lasów.

Kandydatów należy zgłaszać do 31 marca 2018 r. poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

W kategoriach  I i II  przewiduje się pierwsze  nagrody w wysokości 20 tys. zł oraz wyróżnienia o łącznej wartości nieprzekraczającej 30 tys. zł w każdej kategorii. W kategorii III przewiduje się wyłącznie pierwszą nagrodę w wysokości 20 tys. zł.

Nagrody w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone podczas obchodów Święta Lasu 2018.

Po raz pierwszy Nagrodę im. Adama Loreta przyznano w 2001 r., w 2016 r., po kilkuletniej przerwie - nagrody były wręczane do 2009 r. – ogłoszono kolejną edycję. Nagrodę otrzymują osoby zasłużone dla rozwoju i promocji Lasów Państwowych.

Ogłoszenie o Nagrodzie im. Adama Loreta

Formularz zgłoszeniowy