Asset Publisher Asset Publisher

Pominiki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Najczęściej w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne w postaci skałek, jarów, głazów narzutowych, jaskiń, itp. Ochrona pomnikowa nie polega jedynie na zachowaniu objętych nią okazów starych drzew, krzewów, form skalnych i tym podobnych obiektów, ale powinna obejmować również wszystkie związane z nimi organizmy  i dynamiczne procesy, którym nieustannie podlegają. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody „na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu”.

W zarządzie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów znajduje się 34 pomników przyrody.

Na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów znajdują się 34 pomniki przyrody. Składa się na nie  30 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz 1 źródło. Wśród pojedynczych drzew udział poszczególnych gatunków przedstawia się następująco: 13 dębów szypułkowych, 4 buki zwyczajne,  3 czereśnie ptasie, 2 dęby bezszypułkowe, 2 lipy drobnolistne, 2 jodły pospolite oraz pojedyncze okazy modrzewia zwyczajnego, klonu zwyczajnego, wiązu pospolitego i klona jawora. W przypadku grup drzew, na dwie z nich składają się po dwie sztuki dębów szypułkowych, zaś trzecia grupa drzew składa się z trzech dębów szypułkowych. Pomnik przyrody będący źródłem na postać płytkiego jeziorka o przeciętnych wymiarach 100 x 40 m, w którym wypływy wody podziemnej zaznaczają się okrągłymi plamami jasnego piasku i ruchem wody na powierzchni. Wg aktu prawnego uznającego pomnik wypływająca woda pochodzi z podłoża margli kredowych, a wydajność źródła dochodzi do 180 m3/godz. Jeziorko to znajduje się w obszarze Natura 2000 Dolina Białej Nidy PLH260013 i jest jednocześnie siedliskiem przyrodniczym 3150 – a więc naturalnym eutroficznym zbiornikiem wodnym ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion. .


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

X Szachowe Mistrzostwa Leśników

X Szachowe Mistrzostwa Leśników

W dniach 25-26 stycznia odbędą się X Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu.

Mistrzostwa organizuje RDLP w Radomiu we współpracy z Zespołem Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, Związkiem Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej Regionu Radomskiego, Międzyregionalną Sekcją Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, Polskim Towarzystwem Leśnym Świętokrzysko-Radomskim Oddziałem w Radomiu oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Oddział w Radomiu.

W rozgrywkach tych będzie można wypełnić normę na II kategorię szachową.
Po raz kolejny w zawodach udział wezmą przyszli leśnicy
uczniowie Technikum Leśnego w Zagnańsku, a także nauczyciele. Ta dyscyplina sportu to okazja do rozruszania mózgu, ponieważ szachy kształtują
umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływają na rozwój intelektu, zwiększają aktywność umysłową, a także rozbudzają twórcze zdolności.

Radomscy  i kieleccy leśnicy po raz kolejny udowodnią, że swoim potencjałem mogą rywalizować w mistrzowskich turniejach międzynarodowych. Spośród laureatów zostanie wyłoniona drużyna (4 osoby), która będzie reprezentowała RDLP
w Radomiu
na XXVI Międzynarodowych Mistrzostwach Szachowych Polski Leśników w Orzechowie (RDLP w Szczecinku) w 2018 r., a turniej o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu jest tylko rozgrzewką przed tymi mistrzostwami.

 

Materiały do pobrania

Plakat

Data rozpoczęcia:

25 styczeń 2018 godz. 9:00

Data zakończenia:

26 styczeń 2018 godz. 16:00

Osoba do kontaktu:

Leszek Gębski

mail: leszek.gebski@radom.lasy.gov.pl

nr tel. 48 385-60-85