Asset Publisher Asset Publisher

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy powstał na mocy Rozporządzenia Nr 17/96 Wojewody Kieleckiego z 2 grudnia 1996 r, zaś jego obecnie obowiązującą podstawą prawną jest Uchwała Nr XXVI/371/16 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 26 września  2016 r. w sprawie utworzenia Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2016 r. poz. 2914), wraz ze zmianą dokonaną Uchwałą Nr XXXIX/569/17 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2017 r. poz. 4129).

Zgodnie z obowiązującą podstawą prawną do szczególnych celów ochrony Parku należy:

  1. zachowanie cennych biocenoz z chronionymi i rzadkimi gatunkami flory, fauny i grzybów;
  2. zachowanie różnorodności geologicznej, w tym obszarów występowania krasu;
  3. racjonalne wykorzystanie zasobów złóż kopalin;
  4. zachowanie naturalnych fragmentów ekosystemów wodnych (rozlewisk i starorzeczy);
  5. zachowanie populacji roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową;
  6. zachowanie siedlisk zagrożonych wyginięciem, rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w tym w szczególności muraw kserotermicznych i torfowisk;
  7. zachowanie układów i obiektów zabytkowych, a także licznych miejsc pamięci narodowej;
  8. preferowanie zabudowy nawiązującej do regionalnej tradycji i otaczającego krajobrazu;
  9. zachowanie wartości historycznych, kulturowych i etnograficznych;
  10. zachowanie istniejących punktów i ciągów widokowych;
  11. ograniczanie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na krajobraz.

Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Jędrzejów na lata 2022-2031 uwzględnia w/w cele ochrony Parku oraz zakazy zawarte w jego obecnie obowiązującej podstawie prawnej.

Całkowita powierzchnia Parku wynosi 19781,60 ha, z czego 4316,00 ha (21,8%) znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jędrzejów, a 578,64 ha (2,9%) na gruntach będących w jego zarządzie. Park obejmuje 3,8% wszystkich gruntów Nadleśnictwa. 

Park posiada otulinę pokrywającą się z Chęcińsko-Kieleckim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Całkowita powierzchnia otuliny Parku wynosi 8002,50 ha, z czego 3318,40 ha (41,5%) znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jędrzejów, a 241,41 ha (3,0%) na gruntach będących w jego zarządzie. Otulina Parku obejmuje 1,6% wszystkich gruntów Nadleśnictwa.

Do najcenniejszych składników przyrody Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego występujących na gruntach Nadleśnictwa Jędrzejów należą łęgi i zbiorowiska towarzyszące znajdujące się w oddziale 316 obrębu Jędrzejów, gdzie Plan Ochrony Parku zaleca utworzenie rezerwatu przyrody. Obszar ten pozostawiono bez wskazań gospodarczych. Szczególnie cenne są również płaty świetlistych dąbrów w kompleksie „Bizorenda” – w ich przypadku zaprojektowano w celu ich ochrony przebudowę drzewostanów, cięcia pielęgnacyjne oraz usuwanie podszytów, w lokalizacjach zgodnych z najnowszym stanem wiedzy o ich występowaniu.

 

Nadnidziański Park Krajobrazowy

Nadnidziański Park Krajobrazowy został utworzony 19 grudnia 1986 r. Jego obecnie obowiązującą podstawą prawną jest Uchwała Nr XLIX/874/14 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 13 listopada 2014 r. (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2014 r. poz. 3148), wraz ze zmianą określającą granice Parku, wprowadzoną Uchwałą Nr XLVIII/676/18 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 17 września 2018 r. (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2018 r. poz. 3318).

Nadnidziański Park Krajobrazowy obejmuje południowo-wschodnią część zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Jędrzejów, jednak poza gruntami będącymi w jego zarządzie. Całkowita powierzchnia Parku wynosi 22888,60 ha, z czego 820,19 ha (3,6%) znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa.
Park posiada otulinę pokrywającą się z Nadnidziańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Całkowita powierzchnia otuliny Parku wynosi 26312,00 ha, z czego 3037,51 ha (11,5%) znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jędrzejów, a 428,84 ha (1,6%) na gruntach będących w jego zarządzie. Otulina Parku obejmuje 2,8% wszystkich gruntów Nadleśnictwa.

Nadnidziański Park Krajobrazowy obejmuje środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką i północno-zachodnią część Garbu Pińczowskiego. Ponidzie jest unikalnym w skali kraju regionem, odznaczającym się mozaiką różnorodnych, specyficznych siedlisk i wyjątkowym bogactwem flory. Rzeka Nida – z licznymi meandrami i starorzeczami – stanowi ostoję ptactwa wodno-błotnego oraz ważny korytarz ekologiczny. Występuje tu cała gama zbiorowisk roślinnych związanych z dolinami rzecznymi począwszy od roślin nawodnych (jak np. grzybienie i grążele), poprzez różnorodne szuwary, roślinność łąk i torfowisk, po olsy i łęgi. Na terenie Parku trafiają się także podmokłe solniska śródlądowe, wykształcone w miejscach wypływu słonych źródeł wód chlorkowo-siarczkowych, ze stanowiskami rzadkich halofitów, takich jak przewiercień wąskolistny, muchotrzew solniskowy i mannica odstająca. Jednym z przyczynków ku powstaniu Parku było powierzchniowe występowanie serii gipsowych, w tym obecność specyficznych skał gipsowych zwanych „szklicą”, których kryształy należą do największych tego typu na świecie. Zbocza wapiennych i gipsowych wzgórz zajmują murawy kserotermiczne z roślinnością charakterystyczną dla strefy pontyjsko-pannońskiej, z licznymi gatunkami mającymi tu niekiedy jedyne stanowiska w Polsce. W ślad za unikatowymi siedliskami idzie także bogactwo właściwej im fauny.

Niecka Nidziańska jest szczególnie związana z początkami państwa Polskiego. Funkcjonowało tu wówczas Państwo Wiślan (ze stolicą w Wiślicy), które weszło w skład państwa Mieszka I,  o czym świadczą liczne zabytki archeologiczne. W XVI i XVII wieku Pińczów był znanym ośrodkiem kultury. Liczne są tu zabytki architektoniczne, świadczące o bogatej historii tych ziem.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Lasu na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów

Święto Lasu na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów

W dniu 05.04.2017 na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów w leśnictwie Bizorenda w nawiązaniu do wieloletniej tradycji Święta Lasu odbyło się sadzenie drzew z udziałem lokalnej społeczności.

     Impreza ta odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno-promocyjnej  pn. „1000 drzew na minutę". W akcji sadzenia wzięło udział ok 60 osób w tym dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Brzegach, członkowie „Stowarzyszenia Brzegi nad Nidą", pracownicy Zakładu Usług Leśnych „Jawor" oraz pracownicy nadleśnictwa. Impreza ta miała na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie lasów w ich codziennym życiu oraz wielofunkcyjnej roli lasów. Podczas spaceru poprzedzającego sadzenie leśnicy omówili zasady udostępniania lasu społeczeństwu ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcje ochronne. Uczono dzieci rozpoznawania drzew, krzewów oraz roślin runa leśnego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kwitnące okazy zawilca, podbiału oraz przylaszczki.

     Dzieci oraz członkowie stowarzyszenia „Brzegi nad Nidą" pod bacznym okiem leśników uczyli się jak prawidłowo posadzić drzewa aby w przyszłości móc cieszyć się ich pięknem. Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono materiały edukacyjne, symboliczne pamiątki oraz certyfikaty sadzenia drzew. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekał przygotowany przez leśników gorący posiłek.

     Corocznie tylko na terenie nadleśnictwa Jędrzejów wysadzanych jest około 1,2 mln sztuk sadzonek drzew i krzewów, natomiast w skali kraju leśnicy sadzą łącznie ok 500 mln. drzew.

autorzy: Roman Nieścior, Radosław Ozga