Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary Chronionego Krajobrazu to tereny o różnych typach ekosystemów, wyróżniające się krajobrazowo, zasługujące na ochronę ale nie objęte są wyższymi formami. W województwie świętokrzyskim stanowią one uzupełnienie form ochrony obszarowej o wyższej randze – parku narodowego i parków krajobrazowych, tworząc wespół z nimi Wielkoprzestrzenny System Obszarów Chronionych województwa.

Pomniki przyrody

Pomnikiem przyrody nazywamy pojedynczy twór przyrody żywej lub nieożywionej wyróżniający się indywidualnymi cechami spośród pozostałych elementów przyrodniczych, które nadają mu wartość: kulturową, historyczną i krajobrazową; (tą formą ochrony obejmuje się również grupy osobliwości przyrodniczych).

Ochrona gatunkowa

Ochrona ta dotyczy gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych. Może być ochroną ścisłą lub częściową.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Trzynasty Radomsko-Kielecki Głos Lasu

Trzynasty Radomsko-Kielecki Głos Lasu

Ukazał się 13 numer radomsko-kieleckiego dodatku regionalnego do Głosu Lasu, magazynu leśników. Szczególnie polecamy relację ze spotkania zastępców nadleśniczych na szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Daleszyce oraz z wystawy poświęconej Kazimierzowi Szaferowi – leśnikowi i patriocie.


Tym razem w numerze:

 

Migawki

  • Chrabąszcze pod kontrolą
  • Leśne gospodarstwa węglowe
  • O banku danych o lasach i dziedzictwie kulturowym na konferencji z LOP

 

Las i historia

  • Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornym, Wyklętym

 

O tym się mówi

  • Zastępcy na kontenerówce w Daleszycach

 

Zdarzyło się

  • Pamięć o Kazimierzu Szaferze

 

Las na sportowo

  • IX Szachowe Mistrzostwa Leśników rozstrzygnięte