Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Oprócz swej działalności podstawowej, którą jest prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie         z ustawą o lasach i Planem Urządzania Lasu, nadleśnictwo postępując zgodnie z przysłowiem „Czym skorupka za młodu …" angażuje się w tematykę edukacji ekologicznej z dziećmi               i młodzieżą począwszy od przedszkolaków na młodzieży szkół średnich kończąc. W tym celu została stworzona ścieżka przyrodniczo – edukacyjna na szkółce leśnej „Mniszek" oddalona     o 5 km od Jędrzejowa, gdzie dzieci pod okiem leśnika zapoznają się z otaczającą je przyrodą. Na szkółce znajduje się również wiata do prowadzenia „zielonych lekcji", a także miejsce na ognisko gdzie po zakończonych zajęciach dzieci i dorośli mogą rozkoszować się smakiem pieczonych ziemniaków i kiełbasek przy szumie drzew i śpiewie ptaków. W razie niepogody  w budynku szkółki została oddana do użytku sala edukacyjna wyposażona w liczne eksponaty które pokazują piękną i jedyną w swoim rodzaju faunę i florę jędrzejowskich lasów.

 Na terenie Nadleśnictwa istnieje również druga ścieżka zlokalizowana w bardzo malowniczym kompleksie leśnym Sielec. Jest to ścieżka o tematyce historyczno – przyrodniczej powstała ona w 2006 roku a jej tematyka wybiega nieco poza dotychczasowe standardy. W części historycznej ukazane zostały mapy z rozmieszczeniem lasów w Polsce w wieku XIX i XX. Przy trasie znajduje się również kapliczka św. Franciszka z Asyżu poświęcona pamięci leśników i ich rodzin. Na patrona ścieżki wybrano prof. Karolinę Lanckorońską, by w ten sposób podkreślić uznanie środowiska leśników dla tej wybitnej postaci. Warto zwrócić uwagę na otaczający ścieżkę piękny drzewostan jodłowo bukowy, który zachował się do naszych czasów między innymi dzięki dalekowzrocznej gospodarce leśnej prowadzonej przez rodzinę Lanckorońskich. Od XIX w. byli oni bowiem właścicielami tegoż kompleksu. Końcowym punktem ścieżki jest pomnikowy okaz jodły pospolitej „Karolina".


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rezerwat przyrody GAJ

Rezerwat przyrody GAJ

Rezerwat przyrody „Gaj”– florystyczny rezerwat przyrody w gminie Jędrzejów, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim

Powierzchnia wg aktu powołania: 5,95 ha.

Powierzchnia wg planu ochrony: 6,03 ha.

Rok utworzenia: 1959.

Aktualnie obowiązująca podstawa prawna rezerwatu: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 20 września 2017 r. w sprawie rezerwatu przyrody Gaj (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2017 r. poz. 2842)

Plan ochrony rezerwatu: Rozporządzenie Nr 57/2002 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 18 listopada 2002 r. w sprawie ustanowienia planów ochrony dla rezerwatów przyrody: (…) Gaj (…)   (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2002 r.  Nr 165 poz. 2058)

Przedmiot ochrony: stanowiska storczyka – obuwika (Cypripedium calceolus), występującego jako element runa leśnego, głównie na siedlisku lasu świeżego (ujęcie typologiczne) i grądu subkontynelntalnego (ujęcie fitosocjologiczne). Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 9 gatunków roślin naczyniowych prawnie chronionych, spośród których 3 podlega ochronie ścisłej: obuwik pospolity, barwinek pospolity, podkolan biały, a 6 częściowej: kruszyna pospolita, kalina koralowa,  kopytnik pospolity, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, konwalia majowa. Występuje tu również jeden gatunek grzyba chronionego - sromotnik bezwstydny.   Obejmuje on obszar niewysokiego wzniesienia, zbudowanego ze skał węglanowych górnokredowych, głównie margli oraz tereny z nim sąsiadujące, porośnięte lasem. Przeważa roślinność typowa dla grądu sosnowo-dębowego. Kompleks leśny znajdujący się na północy gminy oraz przylegające do niego części terenów wsi Tarszawa i Chorzewa włączone zostały w obręb wielkoprzestrzennego systemu obszarów chronionych województwa świętokrzyskiego, jako część Włoszczowsko-Jędrzejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.