Asset Publisher Asset Publisher

HODOWLA LASU

Hodowla Lasu

Nadleśnictwo Jędrzejów w oparciu o Ustawę o lasach i aktualny Plan Urządzania Lasu prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną z uwzględnieniem następujących celów:

  • Zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą,
  • Ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody
  • Ochrony gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym
  • Ochrony wód powierzchniowych i głębinowych,
  • Produkcji, na zasadzie racjonalnej gospodarki, drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu.

Praca leśników nie polega tylko na pozyskaniu surowca drzewnego ale przede wszystkim na szeroko rozumianym pielęgnowaniu i ochronie lasu. Co roku na terenie Nadleśnictwa Jędrzejów prowadzi się odnowienia polegające na sadzeniu drzew na powierzchni otwartej i pod osłoną - średnio 169 ha na rok. Odnowienie można podzielić na odnowienie sztuczne, czyli sadzenie sadzonek przez człowieka, oraz odnowienie naturalne, czyli proces samoistnego powstania młodego pokolenia lasu pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Oczywiście proces odnowienia naturalnego lasu aby mógł dojść do skutku musi być „koordynowany" przez pracowników Nadleśnictwa m.in. przez odpowiednie rozluźnienie zwarcia oraz przygotowanie gleby.
Nadleśnictwo bierze również udział w zalesianiu prywatnych gruntów porolnych poprzez sporządzanie planów zalesień oraz dostarczanie do ich wykonania najlepszej jakości materiału sadzeniowego.
Młode pokolenie lasu wymaga pielęgnacji polegającej na wykaszaniu chwastów – traw i roślinności zielnej.

Nadleśnictwo Jędrzejów rokrocznie pielęgnuje ponad 600 ha gleby w uprawach leśnych.

Ponadto w drzewostanie w poszczególnych fazach jego rozwoju wykonujemy cięcia pielęgnacyjne które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w uprawach, czyszczenia późne w młodnikach, trzebieże wczesne w drzewostanie dojrzewającym oraz trzebieże późne w d-stanie dojrzałym.Czyszczenia wczesne rokrocznie wykonujemy na powierzchni około 224 ha, czyszczenia późne na – 177 ha, trzebieże wczesne - 167 ha, a trzebieże późne na 723 ha.

  fot. Andrzej Kasica

Szkółka

Na powierzchni produkcyjnej 7,10 ha szkółki leśnej „Mniszek" produkujemy sadzonki na potrzeby odnowień i zalesień oraz dla klientów prywatnych.

Roczna produkcja waha się w granicach 2,5 mln sadzonek gatunków iglastych i liściastych.

Przeważająca ilość wyprodukowanych sadzonek pochodzi z produkcji tradycyjnej z tak zwanym otwartym systemem korzeniowym. Produkcja prowadzona jest również w korytach Dünemana. Całość produkcji wystarcza na pokrycie własnych potrzeb związanych z odnowieniami oraz potrzeb okolicznej ludności.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rezerwat przyrody GAJ

Rezerwat przyrody GAJ

Rezerwat przyrody „Gaj”– florystyczny rezerwat przyrody w gminie Jędrzejów, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim

Powierzchnia wg aktu powołania: 5,95 ha.

Powierzchnia wg planu ochrony: 6,03 ha.

Rok utworzenia: 1959.

Aktualnie obowiązująca podstawa prawna rezerwatu: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 20 września 2017 r. w sprawie rezerwatu przyrody Gaj (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2017 r. poz. 2842)

Plan ochrony rezerwatu: Rozporządzenie Nr 57/2002 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 18 listopada 2002 r. w sprawie ustanowienia planów ochrony dla rezerwatów przyrody: (…) Gaj (…)   (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2002 r.  Nr 165 poz. 2058)

Przedmiot ochrony: stanowiska storczyka – obuwika (Cypripedium calceolus), występującego jako element runa leśnego, głównie na siedlisku lasu świeżego (ujęcie typologiczne) i grądu subkontynelntalnego (ujęcie fitosocjologiczne). Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 9 gatunków roślin naczyniowych prawnie chronionych, spośród których 3 podlega ochronie ścisłej: obuwik pospolity, barwinek pospolity, podkolan biały, a 6 częściowej: kruszyna pospolita, kalina koralowa,  kopytnik pospolity, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, konwalia majowa. Występuje tu również jeden gatunek grzyba chronionego - sromotnik bezwstydny.   Obejmuje on obszar niewysokiego wzniesienia, zbudowanego ze skał węglanowych górnokredowych, głównie margli oraz tereny z nim sąsiadujące, porośnięte lasem. Przeważa roślinność typowa dla grądu sosnowo-dębowego. Kompleks leśny znajdujący się na północy gminy oraz przylegające do niego części terenów wsi Tarszawa i Chorzewa włączone zostały w obręb wielkoprzestrzennego systemu obszarów chronionych województwa świętokrzyskiego, jako część Włoszczowsko-Jędrzejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.